Sistit Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Sistit Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
16 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Her yaşta görülebilen, sık ve birden olan idrarın başlaması ile oluşan idrar torbası enfeksiyonunu verilen isimdir. Kadın ve erkek her iki cinsiyette de ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Kadınlar da ve kızlar da, erkeklere oranla daha sık görülen bir hastalıktır. Kadınların hemen hemen birçoğu sistit hastalığını yaşadıkları müddetçe bir kez yaşamışlardır.

Kadınlar da daha sık görülmesinin nedenleri; Kadınların, idrar yolu erkeklere göre daha kısa olduğu için dış ortamda ki mikroplar pislikler idrar torbasına çok daha kolay girebilir, erkekler de dışarıdan gelen mikroplara ve tehlikelere karşı koruyucu bir duvar vardır. Kadın ve erkeklerin idrar yaparken oturuş şekilleri de farklı olduğu için mikrop kapılma olasılığı da kadınların daha fazla olmasına neden olur.

İdrar torbasının kenarında ki mikroplar, cinsel ilişki sırasın da içeriye girebilir. Menopoz ve bu dönemin yan sıra hamilelik dönemi de kuruluk yaptığı için idrar yollarından enfeksiyon kapılmasına neden olabilir. Sistit hastalığı gebelik döneminde ki anne adaylarında daha sık ortaya çıkar.

Sistitin belirtileri, sık idrar yapma, idrar yaparken yanma hissetme, idrar yaparken sancı ve ağrı oluşumu, aniden sıkışma, idrar yaparken idrar torbasını tam boşaltamama hala tuvalet ihtiyacı hissetme, cinsel ilişki esnasında ve kasıklarda ağrı oluşumu,idrar yaparken kan gelmesi, idrar da bulanıklıktır.

Sistit Hastalığı Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kadın hastalıkları arasında sıklıkla rastlanan Sistit hastalığının tedavisinde ilaç yöntemi uygulanır. 3- 4 gün antibiyotik kullanılır ve kullanıldığı süre için de ağrılar hafifler ve 3 gün sonunda ağrılar tamamen ortadan kalkar. Bazen de, sıcak oturma banyoları ve ağrı kesici ilaçlar da tedavi seçenekler arasında yer alır. Eğer antibiyotikler işe yaramıyorsa diğer seçeneklerden uygun olanı kullanılmaya başlanır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git