Sigara ve Alkol Kullanımı Sperm Sayısını Azaltır mı?

Sigara ve Alkol Kullanımı Sperm Sayısını Azaltır mı?
19 Eylül 2015 tarihinde eklendi.

Aile olmanın yolu kişilere göre çoğu zaman bir bebek sahibi olmaktan geçer. Birçok çift evlendikleri ve hayatlarına şekil verip hayatlarını bir bebek sahibi olmaya hazır hale getirdikten sonra bebek sahibi olmak için ellerinden geleni yaparlar. Çünkü evleri ancak bir bebek aralarına dâhil olduktan sonra yuva özelliğine sahip olacak ve işte o zaman her şeyi ile tam bir aile olacaklar.

Ancak bebek sahibi olmak elbette ki sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Evlilikten önce ya da evlilik süresi boyunca da kullanılan sigara ve alkol baba adaylarının menilerinde ki spermler de birtakım değişikliklere sebebiyet vermektedir.

Yapılan araştırmalara göre 1900’lü yıllarda bir erkek bireyin menisinde 120 milyon sperm varken, bu sayı 2011 yılında Dünya Sağlık Örgütü’ nün (WHO) yaptığı açıklamaya göre 15 milyon olmuştur. Arada ki inanılmaz fark elbette ki olumsuz durumlara sebebiyet vermektedir. Hali hazırda gelişen ve gelişmeye de devam eden dünyanın kişilere getirileri maalesef ki bu gelişme ile doğru orantılı olamayabiliyor. Bunun en önemli kanıtı Dünya Sağlık Örgütü’ nün verileri neticesinde gebe kalma yani doğal olarak üreme oranında ki azalış.

Bu gelişmenin yanı sıra yemek alışkanlıklarının değişmesi, uyku düzeni, stres, cinsel ilişki sıklığı, banyo alışkanlığı hatta giyim tarzı bile erkek bireylerin spermlerinde ki sayıda inanılmaz bir azalış olmasına sebebiyet veriyor. Ancak elbette ki genetik faktörler bir kenara bırakıldığında sperm sayısında ki azalma doğal olarak üreme sıklığında ki azalma en çok sigara ve kullanan kişilerde meydana geliyor.

Yine yapılan bir araştırmaya göre sigara ve alkol kullanımının % 17’lik bir oranda sperm sayısını ve mevcut spermlerin kalitesini etkilediği kanıtlanmıştır. Elbette ki sperm sayısında ki kayıptan çok daha önemli olan durum mevut spermlerin kalitesinde de düşüşlerin yaşanıyor olmasıdır. Bu yüzden bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayların uzmanların söylemlerine kesinlikle kulak vermesi ve bu doğrultu da hareket etmesi oldukça önemli bir durumdur.

‘’Bir tane sigara içtim bugün’’ ya da ‘’bir kadeh alkol aldım’’ söylemi kesinlikle doğru bir söylem tarzı değildir. Çünkü uzmanların araştırmaları sonucunda vardıkları kanı kesinlikle bir paket sigaranın da bir adet sigaranın da, bir kadeh alkolün de bir şişe alkolünde sperm sayılarının üzerinde aynı etkiyi yaratabileceği yönünde olmuştur. Büyük bir çoğunluk bunu savunsa da İngiliz uzmanların son zamanlarda bu konuda yaptıkları araştırmalar bu tartışmalara yeni bir boyut kazandırmıştır. İngiliz uzmanlar sigara ve alkol tüketiminin yukarıda belirttiğimiz diğer sebeplerden daha düşük bir paya sahip olduklarını hatta sperm sayısında ki azalışta hiçbir görev üstlenmediklerini belirtmektedirler.

Ancak elbette ki bu bir savunma yolu olmamalıdır. Sperm sayısına kanıtlandığının aksine bu tüketimlerin bir zararı yoksa da birçok sağlık problemine yol açtığı aşikârdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git