Sigara Kullanımı Sperm Sayısını Ne Kadar Etkiler?

Sigara Kullanımı Sperm Sayısını Ne Kadar Etkiler?
27 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Bebek sahibi olmak hemen her ailenin hayalinde yatan bir durumdur. Kimi aileler için planlı bir şekilde oluşan gebelik süreci ve doğum kimi aileler de bu şekilde bir doğrultuda seyretmemektedir. Elbette ki bu durumun oldukça fazla sebebi vardır. Kalıtsal faktörler, yaşam tarzı, beslenme alışkanlığı, cinsel ilişkiye girme sıklığı, sperm sayısını etkileyecek ve döllenmeyi geciktirecek belki de hiç yaşatmayacak olan başka hastalıkların varlığı bu sebepler arasında sayılabilmektedir. Ancak özellikle son yılların bu konuda ki en çok tartışılan konu başlığı sigara tüketiminin döllenmede ki rolü olmuştur.

Yapılan araştırmalara göre hamilelik esnasında anne adayının kullandığı sigara ve sigara miktarı anne karnı içerisinde yerleşen bebeği oldukça fazla yönden olumsuz etkileyebilmektedir. Bu olumsuzlukların en başında bebeğin gelişim haritasında sorunların yaşanmasıdır. Ancak elbette ki tartışılan durum kanıtlanmış ve herkes tarafından bilinen bu konu başlığı değildir. Tartışmalara konu olan ve birçok uzman tarafından ortak noktada buluşulsa da zıt düşünceleri de içerisinde barındıran konu, sigara kullanımının babalar üzerinde ki etkilerinin ne olduğudur.

Yapılan birçok araştırmaya göre bu konuda uzmanlaşan bireyler tarafında varılan ortak kanı sigara kullanımının erkek bireylerin menilerinde yer alan sperm sayısını düşürdüğü yönündedir. Sperm sayısını düşürmek ile kalmayıp mevcut spermlerin kalitesinde de azalmaya sebebiyet verdiği pek çok uzmanın yaptığı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Zaten hali hazırda birçok hastalığa sebep olan sigara kullanımının spermler üzerinde de bir etkisi olduğu aslında pek çok insanı şaşırtmamıştır.

Yapılan araştırmalar uzun vadede kullanılan sigaranın bir kısırlığa yol açtığı yönünde değildir. Öyle ki sigara kullanan erkek bireyler üzerinde yapılan çalışmalar, erkek bireylerin sigara kullanımının sonlandırılmasını sağlayarak 3 ay sonra tekrarlanmaktadır. Gözlemlenen sonuçlar, sigara kullanımının olumsuz etkilerinin sadece bilinmesinden çok daha fazlasıdır. 3 ay sonra tekrarlanan testler ve çalışmalar sonucunda erkek bireylerin menilerinde yer alan spermlerin sayısında inanılmaz bir artış olduğunu kanıtlamaktadır. Her ne kadar sigaranın sperm sayısı üzerinde bir etkiye sahip olmadığını söyleyen uzmanlar olsa da bu çalışmalar karşı görüşlü uzmanların tezlerini çürütecek cinstendir.

Bu çalışmaların yapıldığı esnada ulaşılan bir diğer sonuç ise sayısal veriler ile ifade edilmiştir. Günde 10 veya daha fazla sigara tüketiminin bir erkekte ki sperm sayısında yaklaşık olarak % 20’lik bir düşüşe sebebiyet verdiği kanıtlanmıştır. Öyle ki 1900’lü yıllarda bir erkeğin 120 milyon sperme sahip olmasına karşın bu sayının 2011 yılında 15 milyona kadar düşmesinde özellikle yakın geçmişte kullanılmaya başlanan sigaranın da etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Bu noktada sigara kullanımının azaltılması hatta mümkün ise bırakılması başta akciğer kanserleri ve akciğer hastalıkları olmak üzere sperm sayısını da içerisinde barındıran birçok soruna çözüm niteliğinde olacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git