Sifiliz (Frengi) Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Sifiliz (Frengi) Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
18 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Bu yazımızda cinsel yolla bulaşabilen hastalık arasında yer alan Sifiliz yani Frengi hastalığı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Kadınlarda sıklıkla gözlenen frengi için; Öncelikle Sifiliz (Frengi) nedir, bu soruyu yanıtlayalım.

Sifiliz (Frengi) Nedir?

Sifiliz (Syfilis) diğer adıyla Frengi hastalığı cinsel yolla ya da bir yaradan (bütünlüğü bozulan bir deriden) bulaşabilen son derece ciddi bir hastalıktır.

Sifiliz vücuda kan yolu ile dağılır ve hayati organlara ciddi anlamda zararlar verebilir. Sifiliz (Syfilis) hastalığı ülkemizde halk dilinde Frenklerin hastalığı anlamına gelen Frengi adı ile de anılır. Sifiliz ilk çıktığı zaman bir Hristiyan hastalığı olarak görüldü. Sifiliz hastalığı Avrupa ve Anadolu’da bir çok yazar tarafından roman ve şiirlere konu olmuştur.

Silifiz Genel Belirtileri Nelerdir?

Syfilis (Frengi) 10 gün ile 90 gün içinde kendini gösterirken, yaklaşık olarak 21 gün içinde belirtilerini gösterir. Bu belirtiler; Şankr (ağrısı olmayan, yüzeyi düzgün, kırmızı renkli ve temas merkezi genital bölgede yer alan yaralardır), el avuçlarında ya da ayak tabanlarında renksiz lekeler ya da çizgiler, deri lezyonları, ağızda ve boğazda tahriş, raş (döküntü), saçlarda dökülmeler.

Sifiliz (Frengi) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sifiliz (Frengi) hastalığında erken teşhisle birlikte tedavisi kesin şekilde mümkün olmaktadır. Frengi teşhisinin konulmasının ardından yapılan tedavide penisilin grubunundan antibiyotikler kullanılmaktadır. Özellikle de penisilin G hamilelikte bile son derece rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Hamilelik dışında ve penisiline karşı alerjisi bulunan kişilerde doxycycline, azitromisin ve seftriaxon türlerinde alternatif olarak antibiyotik tedavisi uygun görülmektedir.

Her riskli hastalıkta olduğu gibi Sifiliz (Frengi) hastalığında da en fazla önemi teşkil eden durum, erken teşhistir. Dolayısı ile yukarıda bahsi geçen belirtiler görülüyorsa hemen bir uzmana görünmekte fayda vardır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git