Sezaryen Sonrası Karın Hareketleri Nelerdir?

Sezaryen Sonrası Karın Hareketleri Nelerdir?
6 Ekim 2014 tarihinde eklendi.

Gebelik süreci boyunca anne vücudu bebeğin gelişimine uygun bir ortam sağlamak adına yağ depolamaktadır. Gebeliğin 2. Trimester döneminden sonra bebeğin büyüme hızının artması ve annenin hareketlerinin belirli oranda kısıtlanması sonucunda daha hızlı bir şekilde kilo artışı meydana gelebilmektedir. Bir annenin gebelik dönemi bitinceye dek ortalama olarak 12.5 kilo alması normal olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber bu rakam annenin ırk özelliği, yaşı, bireysel özellikleri gibi faktörlerden etkilenmektedir. Sezaryen yöntemi ile doğum yapan pek çok kadın göbek bölgesindeki yağları bir türlü eritememekten şikayet etmektedir. Bu yağların kalıcı olduğu ve erimesinin mümkün olmadığı ise halk arasındaki yanlış inanışlardan bir tanesidir.

Özellikle düzenli olarak yapılan egzersiz hareketleri biriken yağların eritilmesinde oldukça etkilidir. Peki, sezaryen sonrası karın hareketleri nelerdir? Bu noktada bölgesel yağ yakma gibi bir durumun olmadığının bilinmesinde fayda vardır. Vücudun yalnızca bir bölgesindeki yağların erimesi, diğer bölgedeki yağlarda hiçbir değişim olmaması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle tüm vücudu çalıştıracak hareketler yapılmalı ve göbek bölgesindeki yağların da erimesi sağlanmalıdır.

Sezaryen Sonrası Karın EgzersizleriTüm vücudu çalıştıran egzersizlerin yanında karın bölgesindeki yağları ve kasları harekete geçiren bazı ek hareketler de bulunmaktadır. Bu hareketler yapıldığında karın bölgesinin eski haline dönmesi ve tekrar şekillenmesi kolaylaşmaktadır.” Sezaryen Sonrası Karın Hareketleri Nelerdir?” dendiğinde akla ilk olarak mekik gelmektedir. Mekik çekme egzersizi alt, orta, üst ve yan karın kaslarını çalıştırması nedeniyle göbek bölgesindeki yağ birikiminden şikayet eden herkesin yapması gereken oldukça etkili bir egzersiz yöntemi olmaktadır. Mekik sayısı kişinin kilosuna ve yaşına bağlı olarak değişebilmektedir. Bu konuda bir uzmandan yardım alınabileceği gibi, kişi kendini çok fazla zorlamayacak bir sayı belirleyerek de egzersiz hareketlerini yapabilir.

Sezaryen Sonrası Karın Hareketleri Nelerdir?” sorusunun diğer bir cevabı ise pilates hareketlerinde saklıdır. Vücudun şekillenmesi ve bölgesel yağların eritilmesinde oldukça etkili olan pilates, doğum kilolarının verilmesinde de oldukça etkili olmaktadır. Pilates egzersizleri arasında karın bölgesi için en etkili olan hareketlerden bir tanesi yerde uzanırken bir bacağın karna doğru dik bir şekilde kaldırılması hareketidir. Bu hareket sırayla iki bacak için de ortalama 15 kez yapılmalıdır. Basen bölgesi üzerinde de oldukça etkili olan bu hareket ile göbek bölgesindeki yağlardan daha kısa bir süre içerisinde kurtulmak mümkündür. Bununla beraber yana doğru yatıp cenin pozisyonu alarak bacakları karın içerisine çekmek de etkili karın egzersizlerden biridir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git