Sezaryen Doğumun Tetiklediği Hastalıklar

Sezaryen Doğumun Tetiklediği Hastalıklar
1 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Hamilelik sürecinde anne adayları doğumlarının nasıl olacağı konusunda büyük bir korku ve endişe içerisine girmektedirler. Bu süreçte birçok araştırma yapan anne adayları en az acısız olan yöntemin uygulanmasını istemektedirler. Birçok kadın doğumunun sezaryen yöntemi ile yapılmasını istese de bu karar kadın doğum uzmanı tarafından verilmektedir.

Çok fazla sayıda hamile bayan sezaryen yöntemi ile doğum yapmak istese de sezaryen doğum birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Normal doğum sonrasında oluşabilecek durumlar çok daha az sayıdayken sezaryen doğum anne adayının ileriki hayatını da derinden etkileyebilmektedir. Genital bölgede bulunan doku sistemi, sezaryen doğum ile oldukça gevşemektedir. Bu da ileride rahim sarkması gibi durumlara da sebep olabilmektedir. Anne adayı sezaryen ile doğum yaptıktan sonra idrarını tutamama gibi problemlerle de karşı karşıya kalabilmektedir.

sezaryen-dogum-hastaliklariSezaryen ile doğum yapmak çok daha kolay olsa da sonrası normal doğuma göre çok daha ağrılı olmaktadır. Sezaryen doğum ile meydana gelen kesiklerde anne adayının ihmal etmesi durumunda ya da herhangi bir yanlış harekette bulunması durumunda birçok enfeksiyon yaşaması da olağan bir durum olabilmektedir. Akciğerin kan pıhtısı ile karşılaşması durumları da sezaryen doğumda meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de anne adayları sezaryen doğum sonrasında birçok aksi durumla karşılaşması mümkündür. Sezaryen doğum sonrasında birtakım kanamalar da meydana gelebilmektedir. Bu kanamaların çok şiddetli olması ise kadınların rahimlerinin alınması problemlerini bile ortaya çıkarabilmektedir. Sezaryen doğum ile birlikte çok az bir ihtimal olsa bile anne adaylarında kanser gibi olumsuz durumlar da görülebilmektedir. İlk defa hamile kalan anne adayının doğumunu sezaryen ile yapması, diğer doğumlarının normal doğum olmasını da etkilemektedir. Bu nedenle de ileriki doğumlarda da herhangi bir problemin yaşanmaması için anne adayının tercihini normal doğumdan yana kullanmaları büyük bir öneme sahiptir.

Sezaryen doğum, kolay gibi görülse de sonrasında birçok olumsuz durumun meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle de anne adaylarının hangi doğum yöntemini seçeceğini kadın doğum uzmanının yaptığı kontroller sonrasında belirlemesi çok daha doğru olacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git