Sancılı Adet Görme Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Sancılı Adet Görme Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
15 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Kadınların hemen hemen yarısından fazlasında adet kanaması döneminde az veya çok mutlaka ağrı olmaktadır. Bu adet sancısı, kanamanın normal seyrinde kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu çeşit bir ağrı kadının günlük yaşam kalitesini etkilemez ve basit ağrı gidericilerle durum kontrol altında tutulabilir.

Yaklaşık 10 kadından birinde ise durum farklıdır. Adet kanamalarının başlamasıyla beraber ortaya çıkan ağrı oldukça yoğundur ve günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine yapılan acil müdahalelerin yaklaşık %10’u adet sancısı nedeniyle olduğu görülmüştür.

Bu kasılmalar sırasında rahimde bölgesel olarak bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yol açan olayın bu maddelerin ya aşırı miktarda salgılanması veya kadında ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Bu maddenin salgısı özellikle yumurtlamalı bir adet döneminde gerçekleşebildiğinden adet görmeden kısa süre önce başlayan ve kanama sona erdikten sonra tamamen kaybolan adet sancısı bir önceki adet döneminde yumurtlama olduğunun en güvenilir belirtilerinden biridir.

Sancılı Adet Ağrısı Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda meydana gelen sancılı gözlenen adet sancısı genellikle adetten önceki ilk 24 saatte başlar. Adetin başlamasıyla şiddeti artar ve sonuna doğru gittikçe azalır. Tedavisi ağrı kesicilerle yapılabilir. Kanama başladığı zaman ilaçlar verilmeye başlanmalıdır. Ve şikayetler devam ettiği müddetçe de ağrı kesicilere devam edilebilir. Eğer ağrı kesiciler ile tedavi yeterli gelmiyorsa doğum kontrol hapları kullanılabilir.

Doğum kontrol hapları adet sancıları üzerinde % 90 üzerinde faydalı olurlar. Önemli olan ilacı doğru zamanda ve doğru dozda kullanmaktır. Adet sancılarını bitkisel ilaçlar kullanarak da alternatif bir şekilde tedavi etmek tartışmalı bir seçenek arasında yer alır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git