Sağlıkçı Prof. Dr. Fikret Mutlu Kimdir?

Sağlıkçı Prof. Dr. Fikret Mutlu Kimdir?
24 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

1926 yılında Tekirdağ’ın Şarköy kasabasında doğdu.1937 ‘de Tekirdağ Namık Kemal İlkokulunu,1940’da Çorlu Ortaokulunu,1943’de İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1944 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi ve ikinci sınıfta iken İstanbul Askeri Tıbbiye Okulu’na geçti. 5. Sınıfta okurken Ankara Tıp Fakültesi’nin Gülhane Askeri Tıp Akademisi bünyesinde kurulmasıyla son iki yılını burada okuyarak 1950 yılında tabip teğmen rütbesiyle mezun oldu. Bir yıl Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde stajını tamamladı.

1951 yılında başladığı kıt’a hizmetini İstanbul Beykoz, İzmit Köseköy ve İstanbul Osmaniye’de tamamladı ve 1954 yılında GATA Göz Kliniğinde asistanlığa başladı. 1957 yılında uzman oldu. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletlerinde San Antonio’da bulunan Brooke Army Medical Center‘a gönderildi.

1959 yılında yurda döndükten sonra Erzurum Mareşal Çakmak Hastanesi Göz Kliniğine atandı. Üç yıl süren bu görevi esnasında Erzurum Atatürk Üniversitesinin kuruluş çalışmalarında bulundu. 1961-1964 yılları arasında tekrar Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Wills Eye Hospital’da retina dekolman cerrahisi çalışmaları ve araştırmalar yaptı. Army Forces Institute of Pathology’de (Washington D.C ) oftalmik patoloji kursuna katıldı ve Harward Medical School Eye Clinic’de retina dekolman cerrahisi çalışmalarında bulundu.

1964-1969 yıllarında İzmir Asker Hastanesinde Göz Kliniği Şefliği yaptı. 1968 yılında Üniversite Doçenti unvanını aldı ve aynı yıl GATA Göz Hastalıkları Kliniği Direktörlüğü’ne atandı. 1976 yılında profesör oldu.

1979 yılında Belçika’da bulundu ve İngiltere’de Moorfields Hospital’da çalıştı.1981 yılında Almanya’da Essen ve Munih Üniversitelerinde klinik ve cerrahi çalışmalarında bulundu. 1980-1982 yıllarında GATA Anesteziyoloji ve Reanimasyon Enstitüsü direktörlüğü’nü de yürüttü. 1983 yılında GATA’dan ayrıldı. 1985 -1986 yıllarında Suudi Arabistan, Dammam King Faisal Üniversitesi Göz Hastalıkları Kliniğinde çalıştı.

Prof. Dr. Fikret MutluBütün bu resmi çalışmaları yanı sıra özel muayenesinde de çalışmalarını sürdürdü ve 1987’de Türkiye’nin ilk ve en büyük organize Göz Hastalıkları ve Laser Merkezinin kuruluşunda önemli rol oynadı.

Retina Vasküler Sistemi hastalıkları ve deneysel araştırmaları, retina dekolman cerrahisi ve scleral bucklig ameliyatları, diyabetik retinopatide görülen vasküler değişiklikler, keratoplasti, hareketli göz protezleri konusunda deneysel ve klinik çalışmalar yaparak çok sayıda yurt içi ve dışı yayınlarda bulunmuştur.1988 yılında Retina Vasküler Sistemi adlı kitabını yayınlamıştır. Türkiyede çok sayıda göz hekimi ve akademisyen yetiştirmiştir.

Evli ve iki çocuk babası olup eşi Aynur Mutlu, DTCF İngiliz Filolojisi mezunu olarak ingilizce öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Çocuklarından 1967 doğumlu Hakan Mutlu Ankara Tıp Fakültesini, 1969 doğumlu Erhan Mutlu ise 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirmiştir.

Avcılık, futbol, yüzme, fotoğrafçılık, edebiyat, resim ve müzik hobileri arasındadır. Antika araba, özellikle bahçesi ve köpekleri en önemli uğraşıları arasındaydı. Sonsuz bilim aşkı, çağdaş, her konuda bitmeyen merakı, çalışması, güzel konuşma ve renkli kişiliği ile oftalmoloji ailesinin önde gelen isimlerinden olan Prof. Dr. Fikret Mutlu 4 Ağustos 2012 de aramızdan ayrılmıştır

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git