Regl Ertelemesi

Regl Ertelemesi
27 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Sağlığı yerinde bir kadın her ayın belirli dönemlerinde hormonal ve genital sisteminin yenilenme prosesinin değişmez bir parçası olarak 1-5 gün arasında süren regl döneminden geçer. Bu kanamalar bazı kadınların sosyal yaşamlarını veya iş hayatlarını etkileyecek şiddette krampa dahi sebep olmaktadır. Bazı kadınlarsa bu kanamalardan etkilenmez ve gündelik yaşamına hiçbir şey yokmuş gibi devam eder.

Regl Ertelemesi Niçin Yapılır?
Bazı durumlarda gelen adet kanamaları ve beraberinde getirdiği sinirlilik hali hiç de uygun olmayan bir yer veya zamanda gelir. Tam evlilik veya evlilik sonrası balayına denk gelen regl kanamaları en güzel anlarınızı berbat bir hale getirebilir. Ya da çok önceden planını büyük bir titizlikle yaptığınız hafta sonu tatiline denk gelen regl kanamaları tüm mutluluğunuzu kırıp atabilir. Regl ertelemesine çok yoğun bir iş temposunda çalışmak zorunda kaldığınız anlar da regl kanaması sizin için bir dezavantaj demektir. İşte bu tür durumlarda regl ertelemesi yapılır. Bu erteleme 2 şekilde yapılır:

1) Tarihin Kendi Kendine İleri Alınması
Bu yöntem sadece hekimin önerisiyle doğum kontrol hapı kullanan kadınlar için geçerli bir yöntemdir. Normalde iki kutu arasında, ilaçsız verilen 1 haftalık ara yerine doğum kontrol hapı yeni bir kutuyla, regli geciktirmek istenen gün kadar devam ettirilir. İlaç alımı bırakıldığında ise 1 hafta süre içinde regl gerçekleşir. Bu yöntem senende 1 defadan fazla olarak yapılacaksa kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

2) Tarihin Doktor Eliyle İleri Alınması
Doktor tarafından jinekolojik muayene işlemi sonuçlandıktan sonra progesteron içerikli ilaçlar en erken 3 ideal olarak 5 gün önce alınmaya başlanmalıdır. Ve bu işlem regl kanamasının geciktirileceği gün süresi kadar devam ettirilir. Eğer adet gününüze 3 günden daha kısa bir süre varsa ilacın kanamayı geciktirme olasılığı düşüktür. Bu yöntemi sakın eczaneden aldığınız ilaçlarla kendi başınıza denemeyiniz!

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git