Rahmin Ters Durması Hamileliğe Engel mi?

Rahmin Ters Durması Hamileliğe Engel mi?
12 Eylül 2015 tarihinde eklendi.

Normal bir anatomik durum olarak bilinen tıp dilindeki Retrovert Uterus, rahmin ters durması anlamına gelmektedir. Herhangi bir jinekolojik muayene sırasında, ters rahme sahip olunduğu öğrenilmesi gayet mümkün bir ihtimaldir ancak sadece düşük orana sahip olduğu için kadınlarda öğrenildiği zaman endişe yaratmaktadır. Endişelenmek gereksizdir çünkü rahmin ters durması kişinin sağlığına herhangi bir olumsuz etki yaratmamaktadır. Ters rahme sahip olan bir kadın, belki de bunu hiçbir zaman fark etmeyerek hayatını geçirebilecektir. Ancak ters rahim bulgusuna rastlanılması adet dönemlerinin normalden ağrılı geçmesi, cinsel ilişki sırasında aşırı ağrı hissedilmesi gibi sebepler olabilmektedir. Herhangi bir tedavi ters duran rahmi düzelmez ve bu girişim kadınların sağlığını belki de tehlikeye atacak sonuçlar doğurabilmektedir.

Rahmin ters durmasının nedenleri olarak, menopoz döneminde veya doğum sırasında rahmi tutan kasların gevşemesi ve şekil kaymasına sebep olabilmesi ile açıklanmaktadır. Kişide herhangi bir patolojik sorun veya rahim ile alakalı bir hastalık bulunmuyorsa, korkulması gereken bir durum olmamaktadır. Ancak pelviste yer alan normal anatomiyi bozan bir takım hastalıklar, enfeksiyonlar ve ameliyatlar sonrası meydana gelebilen komplikasyonlar, rahmin ters dönmesine yol açabilmektedir.

rahmin-ters-durmasi-hamilelige-engel-miHamilelikte Retrovert Uterus

Ters rahme sahip kadınlarda, hamile kalmaları durumunda gebeliğin ilerleyen zamanlarında rahmin büyümesi de görülmektedir ve bu sayede rahim normal haline geri dönebilmektedir. Doğum hakkında da anne ve bebek için herhangi bir sorun teşkil etmez, bebek sezaryen veya normal doğum ile doğrulabilir. Ancak hamilelik sonrasında küçülen rahim, hamilelik öncesinde olduğu gibi tekrar ters şekil almaktadır.

Oldukça nadir bir durum olarak, rahmin hamileliğe bağlı olarak büyüme göstermesi sırasında rahimde düzelme olmaması ve pelvis boşluğunda sıkışması ihtimali de bulunmaktadır. Bu durum uterus inkarserasyonu olarak adlandırılır ve bebeğin ve annenin hayati tehlikesi bulunabilmektedir. Uterus inkarserasyonu olarak bilinen bu durum, hamileliğin 12. ve 20. haftaları arasında birtakım belirtiler verebilmektedir. Bu belirtiler;

-mesanenin tam olarak boşalmadığı hissiyatı

-kasıklara doğru hissedilen karı ağrısı

-mesanede tuvalete çıktıktan sonra idrar kalması

-sıklıkla idrara çıkılması

-vajinal kanama olması

-şiddetli kabızlık yaşanması şeklinde olabilmektedir.

Nadiren, kadınlarda bu belirtiler ortaya çıkmayabilmektedir ve bu yüzden kişi hamileliğinin risk altında olduğunu bilmeden doğuma kadar sorunsuz gelebilmektedir. Ancak ne yazık ki doğumun başlaması ile normalin çok üstünde seyreden ağrı ve acı hissiyatı, tedavi edilmemesi halinde bebeğin kaybedilmesi oranını %33′ e kadar çıkarabilmektedir. Hamilelikte böyle riskli bir sorun ile karşılaşılıyorsa, uterusun norma şekline döndürülmesi için tedavi yöntemleri bulunması ve uygulanması hem annenin hayatını riske atmayacak hem de bebeğin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu belirtileri fark eden anne adayları vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanlarına başvurmalı, kontroller yaptırarak sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilmesini sağlayacak tedavilere zaman kaybetmeden başlamalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git