Rahmin Sağ Yatması (Kayması) Nedir?

Rahmin Sağ Yatması (Kayması) Nedir?
29 Ekim 2015 tarihinde eklendi.

Rahmin Sağ Yatması Nedir?

 

Kadın sağlığını ve hamileliği etkileyen rahmin sağa yatması işlevsel bir bozukluk meydana getiren ve uzman bir doktordan yardım alınmasını gerektiren ciddi bir durumdur.

Rahim, başta doğum olmak üzere pek çok olaydan etkilenir ve oluşan hastalıklar nedeniyle zamanla ağrı vermeye başlayabilir.  Çoğu rahim kayması kişiye zarar vermez, hatta kişi bunu hissetmez bile. Başka şikâyetler için doktora başvurduğunuzda rahmin sağa yatması gibi bir cümle duyabilirsiniz. Ancak bunun tam tersi bu durum ağrı ve acı veriyorsa mutlaka bir uzmana gözükmeniz gerekmektedir. Rahim sağa yatmış demek için bir uzmanın bu teşhisi koyması önemlidir.

 

Rahmin Sağa Yatmasının Nedenleri

 

.Kasların zayıf olması

.Fazla sayıda doğumun gerçekleşmesi

.Kişinin bünyesinin kaldıramayacağından fazla ağır işte çalışması

.Sürekli kabızlık

.Yaşın ilerlemesi
Rahmin sağa yatık olmasını kişi şu belirtilerden anlayabilir;

 

.Rahimde her zamankinden farklı bir ağırlık hissi yaşanmaktadır.

.Rahimde şişlik.

.İdrar kaçırma.

.Bel ağrısı

 

Bu tür şikâyetlerden biri yaşanıyorsa bir doktora görünmekte fayda vardır. Rahmin sağa yatık olması gibi şikâyetler genelde doğum sonrası meydana gelmektedir. Hamilelik sırası ve doğum sonrası kadınların büyük çoğunluğunun rahimlerinde değişimler meydana gelebilmektedir. Doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken yırtılma ve gerilmelere bağlı olarak rahimde kaymalar meydana gelebilir. Rahimdeki sorun doğum öncesi ortaya çıkmış ise uzmanlar hemen ameliyat önermezler. Öncelikle ilk gebeliğin normal şartlarda oluşmasını beklerler ve oluşacak sonuçlara göre hareket ederler. Ancak daha önce çocuk sahibi olan sağa yatık rahim hastaları genelde ameliyat edilmektedir. Hasta daha yaşlı ise rahmin alınması işlemi dahi gerçekleştirilmektedir.

 

Rahmin sağa eğik olduğu anlaşılmış ve tedaviye başlanacak ise, tedavi olacak kadının yaşı, çocuğu olup olmadığı, buna bağlı olarak çocuk isteyip istemediği, başka bir hastalığının olup olmadığı gibi durumlar tedavi şeklini belirleyen unsurlardır. Bu hastalığa sahip kişiler hamile kaldığında normal doğum yerine sezaryenle doğum yaptırılırlar. Rahim hastalıkları ile ilgili olarak genelde ameliyat uygulansa da çocuk sahibi olmayan bir kişide farklı yöntemler de denenebilmektedir. Kadın cinsel organları doğuma maruz kaldığı için de pek çok hastalığın meydana geldiği organlardır. Rahmin sağa yatık olması da bu durumun bir sonucudur aslında. Özellikle normal doğumun gerçekleştiği durumlarda şikâyetler daha fazla artmaktadır. Çünkü normal doğum sırasında rahimde gerilme, buna bağlı olarak yırtılma ve kaymalar meydana gelebilmektedir. Kişi doğum sonrası bunu rahatlıkla hissedebilir ve bu durum ağrı vermeye başlayabilir. Çoğu kadının rahmi doğum sonrası çabucak toparlansa da maalesef çoğu kadında rahim kayması gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Bu ciddi sorundan kurtulmak için şikâyetiniz başlar başlamaz uzman bir doktordan yardım almanız gerekmektedir. Özellikle çocuk sahibi olmayı düşünen her kadın bu sağlık probleminin çözümü için ihmalkâr davranmadan daha fazla araştırmacı olmalıdır. En azından 6 ayda bir rutin kontroller fayda sağlayacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git