Rahim Sarkması Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Rahim Sarkması Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Kadınlarda sıklıkla gözlenen bir rahatsızlık olan; Rahim sarkmasının tedavisi kadının yaşına, hastalığın hangi aşamada olduğuna, kadının genel sağlık durumuna ve daha sonra çocuk doğurmak isteyip istemediğine göre değişir. Zaman içinde bu problemin gelişmesi düzenli Kegel egzersizleri denilen vajina etrafındaki ve perine kasları kasma egzersizleri yapılarak kısmen de olsa yok edilebilir. Ailesini tamamlamış bir kadında genital organın sarkması durumunda yapılan tedavi şekli genellikle rahmin vajinadan çıkarılması ve ön ve arka vajina duvarlarındaki fazlalıkların çıkarılarak vajinanın daraltılması şeklindedir.

Vajina daraltma operasyonu geçiren kadınların hamilelik durumlarında normal doğum yerine sezaryan doğumu tercih etmeleri gerekir. Üreme çağındaki ve halen doğum yapmayı düşünen ya da ailesini tamamlamış yeni bir gebeliği düşünmemiş olsa bile rahim alınmasını kabul etmeyen bir kadında ise rahim alınmadan yalnızca ön ve arka vajina duvarlarındaki fazla doku alınarak genişlemenin tamiri yani vajinanın daraltılması yoluna gidilir. Böylelikle doğum sonrası vajina genişlemesi sorunundan bıkan kadınların şikayetleri azalacak ve cinsel yaşamdan da eskisine oranla daha fazla tatmin ve zevk sağlanacaktır. Vajina daraltılması operasyonuna tıpta vajinoplasti adı verilir.

Rahm Sarkması Hastalığı Tedavi Yöntemleri
Çok nadiren de olsa çocukları olmasına rağmen rahminin alınmasını istemeyen veya başka çocuk doğurmak yeni bir gebelik yaşamak arzusunda olan bayanlarda ya da rahim alınması cerrahi müdahaleyi dahi kaldıramayacak kadar yaşlı ve genel durumu kötü hastalarda operasyon yerine pesser adı verilen ve vajinaya yerleştirilerek rahmi destekleyip yukarıda tutan aparatlar da kullanılabilir ama bu tür tedaviler her durumda değil çok özel durumlarda uygulanmaktadır.

Günümüzde ailesini tamamlamış yeni bir gebelik düşünmeyen bayanlarda çocuk taşımaktan öteye bir fonksiyonu olmayan rahimin alınması sarkmalarda uygulanacak en uygun tedavi şeklidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git