Rahim Kanseri Olan veya Geçiren Hamile Kalabilir mi?

Rahim Kanseri Olan veya Geçiren Hamile Kalabilir mi?
14 Kasım 2015 tarihinde eklendi.

Rahim Kanseri Nedir? Hamileliğe Engel midir?

Rahim kanseri, günümüzde bayanlarda sıklıkla görülen ve çeşitli nedenlerden ötürü meydana gelen, endometrium kanseri olarak adlandırılan bir kanser türüdür. Bu kanser, rahim gövdesinin iç kısmında bulunan endometrium bölgesinde meydana gelmektedir. Bu kanserin kesin olarak nedeni bilinmemekle birlikte, hastalıkla ilişkilendirilebilen çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Bayanlarda hormon düzensizliği, rahim kanseri hastalığına neden olabilecek en büyük faktörler arasında görülmektedir. Kadınlarda erken yaşta başlayan adetler, kısırlık durumları, obezite ve geciken menopoz durumlarında vücutta östrojen salgısı artmaktadır. Bu östrojen hormonunun miktarındaki artışın da rahim kanserine sebep olabileceği düşünülmektedir. Meme kanseri gibi diğer bazı kanserlerin tedavisi için kullanılan bazı ilaçların da rahim kanserine yakalanma riskini arttırdığı düşünülmektedir. Kişilerin beslenme şekilleri (hayvani yağlardan zengin beslenme, sağlıksız beslenme, düzensiz beslenme alışkanlığı), kişilerde şeker hastalığı olması durumu ve kişilerin ailelerinde, özellikle birinci derece akrabalarında rahim kanseri görülme durumları da risk faktörleri arasındadır ve bu durumları sağlayan kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerekmektedir.

Rahim Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Özellikle menopoz döneminde yaşanan kanamalar, ayrıca başka evrelerde de yaşanan anormal kanamalar ve çeşitli lekelenme durumları rahim kanserinin belirtileri arasındadır. Yapılan araştırmalara göre her 10 rahim kanseri hastasının 9’unda anormal kanamalar meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra kişilerde gelişen ani ve fazla kilo kayıpları, meydana gelen pelvik ağrılar, vücudun çeşitli bölgelerinde, özellikle rahim ağzında meydana gelen kitleler de rahim kanserinin belirtileri arasındadır ve bu belirtilerden bir veya birkaçını taşıyan kişilerin uzmanlara görünmeleri gerekmektedir.

Kanser Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanserden şüphelenen hastaların acilen doktora görünmeleri gerekmektedir. Çeşitli yöntemlerle gerekli taramalar gerçekleştirildikten sonra kanser tanısı konulan hastalarda çeşitli tedaviler uygulanabilir. Bu tedavilerden başlıca dördü cerrahi tedavi, radyoterapi, kemoterapi ve hormonal tedavidir. Bu tedavilerin uygulanış yöntemleri  farklılık göstermektedir ve hangi tedavinin uygulanacağı uzman kişiler tarafından kanserin evresine göre belirlenmelidir.

Rahim Kanserinden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Düzenli olarak doğum kontrol haplarının / ilaçlarının kullanılmasının kanser azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Eğer şeker hastalığı var ise, bu hastalığın kontrol altına alınması, sigara / alkol kullanımının azaltılması, düzenli beslenme, bitkisel ürünlerden zengin olan Akdeniz beslenme tipi uygulanması ve yağ olarak zeytinyağının tercih edilmesi, düzenli egzersiz yapılması gibi uygulamalar ile kansere yakalanma riski azaltılabilir ve daha sağlıklı bir yaşam olanağı sağlanabilir.

Rahim Kanseri Hamileliğe Engel midir?

Rahim kanserine yakalanan kişilerin akıllarına en çok takılan sorulardan birisi, kanser olan kişilerin hamile kalıp kalamayacakları olmaktadır. Kanser olan kişiler hamileliğin kendileri veya bebek için bir risk oluşturup oluşturmadığını merak etmekte, bu konuda çeşitli endişeler yaşamaktadır. Eğer kanser evresi çok ilerlememiş durumda ise, çeşitli tedaviler ve doktor kontrolü eşliğinde hamile kalınmasında hiçbir engel bulunmamaktadır. Bu durumda rahim ağzının alınması gibi çeşitli yöntemler de uygulanabilir; ancak hamilelik döneminde çeşitli kontrollerin düzenli olarak ve doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git