Rahim Kanseri Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Rahim Kanseri Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
11 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Rahim kanseri ya da endometrium kanseri, jinekolojik açıdan en çok rastlanan kanser türlerinden biridir. Genel olarak yaşlı ve menapoz sonrasındaki kadınların yaşadığı bir sorundur. Genital sistem hastalıkları içinde prognozu en iyi olan kanser türüdür ve östrojen hormonuna bağlı bir hastalıktır.

Rahim kanserinin görüleceği risk faktörleri; çok eşlilik, 20 yaşından önce cinsel ilişki, yetersiz beslenme, obezite (Şişmanlık), infertilite (Kısırlık), karşılanmamış östrojen tedavisi, tamoksifen, doğum yapmamış olmak, erken menarş (menstruasyonun erken başlaması), geç menopoz, diyabet (şeker hastalığı), polikistik over hastalığı, kalın bağırsak kanseri geçirmiş olmak, tamoksifen yani meme kanseri tedavisinden sonra kullanılan ilacın etkisi ve daha önce kullanılan doğum kontrol hapları.

Rahim Kanserinin Belirtileri

Rahim kanserinde en büyük ve tek önemli bulgu vajinal akıntı ve kanamadır. Kanamaya bağlı olarak anemi görülebilir. Alt karın ağrısı da görülebilir. Menopoz sürecinden sonra hormon takviyesi almayan kadınlarda kanama görülmesi. Rahim kanseri %75 – 80 oranında menopoz dönemi içinde görülüyor.

Rahim Kanseri Tedavi Yöntemleri

Rahim kanserini tedavide en temel sonuç cerrahi müdahaledir. Bu yöntemle her iki yumurtalık, tüpler ve rahim cerrahi olarak çıkarılır. Bunlara ek olarak da radyoterapi tedavisi uygulanır. Rahim kanserinde 4. evre kanserlerde de kemoterapi tedavisi de uygulanır. Erken tanı ve teşhislerde rahim kanserinin iyileşme değeri %95’tir. Rahimin alınması sırasında yumurtalıkların ve tüplerin de çıkarılması uygun görülür. Bu hastalığın tedavisinde karından histerektomi uygulaması da tercih edilir. Bu işlem esnasında cerrahi uygulamayı yapan uzman detaylı bir şekilde üreme organlarını da inceler. Uzman doktor hastanın durumuna göre ışın tedavisi ya da radyoterapi de önerebilir. Eğer kanser yayılmışsa bu uygulama şarttır çünkü vücutta kalan kanser hücrelerini yok eder.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git