Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?
8 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Rahmin iç kısmını kaplayan astarı oluşturan hücrelerde başlayan rahim kanseri genellikle 50 yaş ve üzeri kadınlarda karşılaşılan kanser türleri arasında yer almaktadır. 50 yaşın altındaki kadınlarda nadir bir şekilde görülen bu kanser türü erken teşhis edildiği zaman genellikle yüksek bir başarılı tedavi oranına sahiptir. Rahim kanserine yakalanan kadınlarda ilk görülen belirtiler düzensiz kanamalar ve vajinadan kanlı, sulu akıntılar gelmesidir. Bu gibi sıra dışı durumlarla karşılaşan kadınlar, mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına başvurarak, kanser ihtimali varsa erken teşhis edilmesini ve tedaviye hemen başlanmasını sağlayabilirler.

Rahim kanseri genellikle menopoz sonrası gözlemlendiği için, menopoz sonrası vajinal kanamalar bu hastalığın ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Bu kanamalar hafif olabileceği gibi lekelenme şeklinde ya da ağır kanama şeklinde de görülebilmektedir. Kimi kadınlarda vajinadan kanlı, sulu ve kokulu akıntıda gelebilmekte ve cinsel ilişki sonrasında ağrı hissedilebilmektedir. Menopoz döneminde olmayan kadınlarda da, adet dönemi dışında yaşanan kanamaların ciddiye alınması ve rahim kanseri olabileceği şüphesinin yapılacak testlerle ekarte edilmesi gerekmektedir. Kanama ve vajinal akıntı dışında karında hissedilen ağrılarda belirti olarak sayılabilmektedir. Ancak tabii ki menopoz öncesi ve sonrasında yaşanan her kanama ve ağrı rahim kanseri olduğu anlamına gelmemektedir. Ancak kadınların bu konuda bilinçli bir şekilde davranarak, gerekli kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları varsa rahim kanserinin erken döneminde teşhis edilmesini sağlayabilmektedir.

Rahim-Ağzı-KanseriCinsel ilişki ya da banyo sonrası kanama meydana geliyorsa, 7 günden uzun süren kanamalar meydana geliyorsa, her 21 günde ya da daha sık adet kanamaları oluyorsa, menopoza girdikten en az 1 yıl sonra veya daha sonraki dönemlerde kanamalar yaşanıyorsa ya da karnın üst kısmında ağrı ya da şişlik oluyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir. Rahim kanseri teşhisi için hekimler öncelikle fiziksel olarak vajinal muayene yapmakta, daha sonra eğer kanserli hücre sebebiyle rahmin büyüdüğü hissedilirse ultrason, örnekleme ya da histereskopi yöntemleri ile kesin teşhisi koyabilecektir. Eğer yapılan bu testlerle rahim kanseri olduğuna dair kesin bulgular elde edilirse, kanserin hangi evrede olduğu ve ne kadar yayıldığını tespit edebilmek için daha detaylı tahliller yapacaktır. Böylece kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığı tespit edilebilecek ve elde edilen bulgulara göre bir tedavi planı oluşturacaktır.

Günümüzde hala rahim kanserine neyin sebep olduğu hala bilinemese de bazı risk faktörlerinin varlığı da kabullenilmiştir. Özellikle ailesinde rahim kanserine yakalanan yakınları bulunan kişilerin, belirli aralıklarla mutlaka kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git