Rahim içi Yapışıklıklar Nelerdir?

Rahim içi Yapışıklıklar Nelerdir?
23 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Rahim içi yapışıklık kadınların gebe kalamamasına, düşük yapmasına ve az ya da hiç adet olamamasına neden olan durumlardan biridir. Bu hastalığı ilk tanımlayan kişi Asherman olduğu için bu sendrom da bu adla anılır. Genel olarak rahim içinde oluşan bir tahribat ya da travmayı takip eder. En sıkça görüldüğü durumlar ise kürtaj sonrasında regl kanamasının azalması ya da kesilmesi sebebi ile kendini gösterir ve yapılan araştırmalar neticesinde rahim içinde yapışıklık olduğu görülür. Özellikle de son derece sert yapılan kürtaj işlemlerinden sonra görülme durumu oldukça fazladır.

Kürtajın yanı sıra bu durumun oluşmasına sebep olan durumlardan biri de bebek eşiğinin tam olarak çıkmaması durumundaki girişimler ve rahim içinde bulunan myomları almak üzere yapılan ameliyatlarda gerçekleşmektedir. Daha az görülme durumu ise çocukluk çağında geçirilen verem enfeksiyonudur. Yani rahim içinde bir yapışıklık oluşması için bir travma ya da enfeksiyon gereklidir. Genel olarak da ikisi birlikte görülür. Kürtajın ardından rahim içi tabakası her ay kendini yeniler ancak bu hücrelerin zarar görmesi sonucu bu tabaka kendini yenileyemez ve rahim duvarları yapışır hale gelir.

Belirtileri nedir ve tanısı nasıl konur?

En sık görülen hali kürtajın ardından regl kanamasının kesilmesi ya da belirgin şekilde azalması şeklinde olur. Normal olan kürtajın ardından düzenli olarak regl olan kadınların 4 ya da 8 hafta içinde yeniden regl olması beklenir. Gelmemesi halinde ise rahim içinde yapışıklık olduğundan şüphelenilmesi gerekir. Bu durumda bir uzmana muayene edilerek vajinal yola ultrason muayenesi yapılmalı, HSG rahim filmi ve histeroskopi uygulamaları yapılmalıdır.

Bu uygulamaların içinde tanıyı kesinleştirecek ve aynı zamanda tedavisini de yapacak olan cihazın uzmanda bulunması gerekir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git