Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu
11 Temmuz 2015 tarihinde eklendi.

Over kelime anlamı olarak yumurtalık demektir. Polikistik over ise içinde birçok içi sıvı dolu kesecik bulunan anlamına gelmektedir. Dünyanın birçok yerinde milyonlarca kadında rastlanabilen polikistik over sendromu, sağlığı çok büyük risk altında bırakmayarak, menopoz öncesi bayanların yüzde onunda rastlanabilen bir durumdur. Yaşanılan dönemdeki koşullar geliştikçe, kadınlar masa başında daha hareketsiz bir yaşam sürmeye, zaman kaybı yaşamamak için pratik olan hazır gıdaları tercih etmeye, plastik eşyalar ve pet şişelerin kullanımın tercih edilmesi gibi sebepler, bu rahatsızlığa yakalanma oranını artırmaktadır. Geçmiş zamanlarda protein ağırlıklı beslenilirken şimdi karbonhidrat ağırlıklı beslenilmesi ve tüketilen gıdaların katkı maddesi içermesi bu rahatsızlığın ortaya çıkmasını daha da tetiklemiştir.

Polikistik over sendromu zaman zaman çeşitli belirtiler verdiği gibi hiçbir belirti göstermeden de ortaya çıkabilmektedir. Adet döneminde görülen düzensizlik ve hamile kalma riskinin azalması, vücuttaki tüylerde ciddi miktardaki artış, sivilce oluşumu ve ciltte yağlanma görülmesi gibi belirtiler verebilmektedir. Fakat bir belirti göstermeden de, kişinin her ay düzenli adet olmasına rağmen yumurtlama olmaması, polikistik over sendromunun yarattığı bir sorundur. Bu rahatsızlığa sahip tüm kadınlarda insülin direnci görülmektedir. İnsülin direnci görülmesi ise adet düzensizliği ve kilo artışı gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Bu hastalığa sahip kadınların öncelikli çabası kilo vermeye çalışmak olmaktadır ancak ne yazık ki diyet listeleri tek başına etkili olamamaktadır. Çünkü polikistik over sendromu altında yatan en büyük sebep hareketli bir hayattan daha hareketsiz yaşam biçime geçmekle ilgilidir. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırabilmek için kullanılabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır ve uygulanacak tedavi yöntemi tiroit, prolaktin, vücut yağ oranı, insülin direnci ve FSH ve FH hormonlarına göre birlikte veya ayrı ayrı uygulanmaktadır.  Ayrıca, hamile kalmayı düşünmeyen kadınlar için öncelikle adet düzenini sağlamaya yönelik tedaviler uygulanırken, hamile kalmak isteyen kadınlar için insülin direncini düşürmeyi sağlayacak tedavi yöntemleri tercih ediliyor. Bu kriterler kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği için, herkese uygulanacak tek bir yöntem yoktur. Günlük hareket artışı, beslenme biçiminin değiştirilmesi, insülin duyarlılığını artıran ilaçların kullanılması, erkeklik hormonunu aktif hale gelmesini engelleyen ilaçların kullanımı ve son olarak ameliyat gibi tedavi yöntemleri mevcuttur.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git