Pilates Topu İle Doğuma Hazırlık

Pilates Topu İle Doğuma Hazırlık
13 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Plates kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes tarafından yapılabilen ve hem fiziksel hem de ruhsal rahatlama sağlayan sporlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle kadınlar tarafından özellikle gebelik döneminde vücudu rahatlatmak ve doğumun kolay olmasına yardımcı olması açısında sıkça tercih edildiği gözlemlenmektedir. Plates uygulamasının hamile kadınlarda doktor önerisi ve uzman gözetimi eşliğinde yapılması önerilmektedir. Özellikle farklı büyüklükteki toplar ile yapılan hareket ve alıştırmalar hem anne adayını rahatlatıp daha fazla esneklik kazandırmakta hem de bebeğin daha rahat gelişmesine olanak sağlamaktadır.

Gebelik süresinde pilates çalışmaları yapmak isteyen kadınların bu spora başlamak için uygun zamanı beklemeleri ve doktorlarının önerisi olmadan hareket etmemeleri önerilmektedir. Yeterli bir süre plates  topu ile çalışıldıktan sonra vücut son derece esnek bir hal alacağından doğum sırasında bebenin rahatlatılması ve düz yatarak doğum yapmaktan kaynaklanacak olan sancı ve acıların azaltılmasına yönelik faydalar sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından da belirtildiği doğum esnasında annenin hareket özgürlüğü hem rahat bir doğum yaşamasına hem de dünyaya gözlerini açan bebeğin zarar görmeden kolay bir şekilde doğabilmesine olanak sağlamaktadır.

Hamilelikte-PlatesPlates topu ile üzerinde oturmak sureti ile yapılan çalışmalar özellikle leğen kemiklerinin açılmasını ve yapılacak olan doğuma hazırlanmasını sağladığından, doğum esnasında çekilen sancıların da minimalleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca yapılan nefes egzersizleri ile sancılar başladığı andan itibaren anne adaylarının doğru şekilde nefes alması sayesinde sürecin hızlandırılması ve kolaylaştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmaların toplamı sayesinde plates topu üzerinde oturarak doğum yapma alternatifi de kadınları rahatlatmak açısında doktorlar tarafından önerilen ve sıkça tercih edilen bir seçenek haline gelmektedir. Doğum esnasında en çok sancı ve ağrının hissedildiği bölgeler olan bel ve sırt kısımlarına bu yöntem sayesinde sürekli olarak masaj uygulanabilmekte ve annenin rahatlamasına aynı zamanda da stresinin ve gerginliğinin azaltılmasına yardım edilebilmektedir. Pilates topu çalışmaları ve doğru nefes egzersizleri ile gebelik döneminde kendilerini rahatlatan kadınların büyük bir kısmı bu yöntemi onayladıklarını ve herkes tarafından uygulanması gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git