Otomatik Bebek Cinsiyeti Hesaplama

Otomatik Bebek Cinsiyeti Hesaplama
21 Kasım 2015 tarihinde eklendi.

Otomatik Bebek Cinsiyeti Hesaplama

Çocuk sahibi olmak üzere hamile kalan her anne adayı kadının yıllardır en çok merak ettiği konu bebeklerinin cinsiyetlerinin ne olacağıdır. Kimi anne adayı ‘’sağlıklı olsun da kız erkek fark etmez’’ derken, kimi anne adayı da bebeklerinin cinsiyetlerinin kız ya da erkek olması yönünden isteklere sahiplerdir.  Bu cinsiyet merakının doğumdan önce ortadan kalkması amacı ile yıllar boyu geliştirilen çeşitli otomatik bebek cinsiyeti hesaplama yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden kimisinin tarihi çok uzun yıllar öncesine dayanıyor iken, kimi yöntem ise henüz yeni yeni gelişmeye başlayan yakın bir geçmiş tarihe sahiptir. Bu yöntemleri aşağıda ki gibi sıralamamız mümkün.

1- Baby Choice – Materna Yöntemi

Yukarıda bahsettiğimiz yakın geçmişli tarihe sahip olan otomatik bebek cinsiyeti hesaplama yöntemlerinden biri Baby Choice – Materna yöntemidir. İsviçre’ deki Materna kliniğinde 1996 yılında geliştirilmeye başlanmış olan bu yöntem, kliniğin iddiasına göre genele bakıldığında % 90 ve üzeri güvenirliliğe sahiptir. Keşfedildiği ve geliştirilmeye başlandığı günden itibaren bu yöntemin birçok ülkeye dağıtımı da söz konusu olmuştur. Ayrıca bu yöntem maddi konuda ki avantajı sayesinde de oldukça fazla tercih edilen otomatik bebek cinsiyeti hesaplama yöntemleri arasında ilk sırayı almaktadır.

2- Microsort – Ericcson Yöntemi

ABD’ de yer alan bir Genetik ve Tüp Bebek Merkezi tarafından geliştirilen Microsort – Ericcson otomatik bebek cinsiyeti hesaplama yönteminin bebeklerde ki erkek cinsiyetini belirleme olasılığı iddialara göre % 80, kız çocuğu belirme olasılığı ise % 92‘dir. Ancak bu yöntemin aileleri maddi açıdan biraz zorlar cinsten olması, yönteme olan talebin azalmasına neden oluyor.

3- Çin Takvimi Yöntemi

Yaklaşık 700 yıllık geçmişi ile en eski otomatik bebek cinsiyeti hesaplama yöntemlerinden olan Çin takvimi, adından da anlaşılacağı üzere Çinlilerin kültüründe kendine yer edinen bir takvimdir. Anne adayının yaşının ve hamile kaldığı ayın baz alınarak bebek cinsiyetinin hesaplandığı bu takvim, bilimsel bir dayanağı olmamasına rağmen kullanıcıları tarafından belirlenen bir olasılık ile % 90 oranında güvenirliliğe sahip olduğu iddia edilmektedir. Bu yöntem sadece Çin’ de değil oldukça fazla ülkede kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca Çinliler tarafından oldukça önemsenen otomatik bebek cinsiyeti hesaplama yöntemlerinden biri olan Çin takviminin orijinali, Pekin Üniversitesi sınırları dahilinde hala saklanmaktadır.

4- Rus Takvimi Yöntemi

Tıpkı Çin takvimi gibi Rus takviminin de bilimsel bir dayanağı kesinlikle yoktur. Ülkemiz dahil olmak üzere pek çok ülkeye nam salmış olan Rus takvimi, anne adaylarının merakını gidermeleri ve hamileliklerini daha heyecanlı bir hale getirmeleri amacı ile ortaya çıktığı söylentiler arasında yer alıyor. Bu takvimde, anne yaşı, baba yaşı ve annenin adet gördüğü son tarih baz alınarak doğacak olan bebeğin cinsiyeti tahmin edilmeye çalışılıyor.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git