Ne Kadarlık Hamileyim?

Ne Kadarlık Hamileyim?
7 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Yeni evlenmiş ve yeni ev kurmuş çiftlerin düzenlerini oturttuktan sonra ilk istekleri bir çocuk sahibi olmak olur. Her yeni ailenin hayali bir gün çocuk sahibi olmak ve çocuk yetiştirebilmektir. Çocuk sahibi olma yolunda yapılan çalışmalar pozitif sonuç verdiğinde ise çocuk sahibi olmanın heyecanı daha ilk günlerden başlar. Anne ve baba adaylarının akıllarını karıştıran en büyük soru ise anne adayının ne kadar süredir hamile olduğudur. Çocuğun doğacağı güne ne kadar kaldığını belirlemek adına bu süreyi anne adayı doğal olarak yakından takip etmek ister. Böylece çocuk için yapılacak hazırlıklar daha düzenli yapılır ve çocuğun da sağlığı ile ilgili yapılacak yargıların ne kadar doğru ve yerinde olduğuna da karar verilir. Bu gibi sebepler nedeniyle çocuk sahibi olacak adaylar, gerek doktorlarına başvurarak gerekse kendi adet dönemlerine göre hesaplamalar yaparak bu süreyi tahmin etmeye çalışırlar.

ne-kadar-hamileyimHamile olan biri hamileliğin kaçıncı ayında olduğunu hesaplarken bazı durumlarda zorlanabilir. Zira gebeliğin ilk birinci ve ikinci haftasında bebeğin varlığından bahsedilmez. Çünkü döllenme tam olarak 3. Haftaya kadar gerçekleşmez.  3. Haftadan sonra döllenmiş yumurta rahme doğru yol alır ve bu süre içinde kesin olarak hamile olunup olunmadığı belirlenebilir. 4. Hafta ise bebeğin rahme yerleştiği haftadır. Doğacak bebeğinizi ultrasonda tam olarak görmek için 5. ya da 6. Haftaları beklemeniz gerekecektir. Örnek vermek gerekirse de adet düzeninde herhangi bir sorun olmayan bir kadın 1 ağustos tarihinde adet görmüşse, diğer adet tarihi de bir iki gün sapmayla 1 eylül tarihine denk gelecektir. Bu tarihte adet görmediği zaman hamile olma ihtimali var olarak yorumlanır ve gebelik testi yapması gerekir. Eğer bu tarihlerde gebelik testi pozitif çıkarsa, bu kişinin hamileliğin 4 ile 5. Haftasında olduğunu söylemek mümkündür. Diğer bir deyişle de hamile olduğunu öğrendiğinde bebeği 2. ayının içerisinde yani 4. Haftasını bitirmiş anlamına gelmektedir.

Kaç Aylık Hamileyim?

Doğacak bebeğin hangi hafta içinde olduğunu belirlemenin adet tarihlerine dayanarak kolayla belirleyebiliyoruz. Ancak ay olarak bir hesaplama yapıldığında aylar ve haftalar arasında olan uyumsuzluk nedeniyle ortaya karışıklık çıkabiliyor. Bu durum ise bir ayın tam olarak 4 haftadan değil de 4 hafta ve 3 günden oluşmasından kaynaklanıyor. Yine de ay hesabı çok da önemli değildir. Önemli olan hamile olan kişinin kaçıncı hafta içinde olduğudur. Zira gebelik süreci de 40 hafta sürmektedir.ne-kadar-suredir-hamileyim

  • 4-5 hafta 1 ay
  • 8-9, 2 ay
  • 12-13, 3 ay
  • 16-17, 4 ay
  • 20-21, 5 ay
  • 24-25, 6 ay
  • 28-29, 7 ay
  • 32-33, 8 ay
  • 36 hafta 9 ay

40 hafta 9 ay 10 gün olduğu söylenebilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git