Miyom Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Miyom Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
15 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Miyom kadınlar arasında oldukça sık görülen hastalıkların başında gelir. Her dört kadından birinde hayatının bir döneminde ortaya çıkan miyomlar, kadınlarda en sık görülen sorunlardan birisini oluşturur. Bunlar, rahmin dokusundan kaynaklanan ve rahim şeklinin dışına taşan iyi huylu kitlelerdir. Bu hastalığın ortaya çıkmasında genetik yatkınlıkta oldukça önemlidir.

Hastaların çoğunda birden fazla miyom ortaya çıktığı görülmektedir. Kadınlarda bulunan Östrojen hormonu, miyomların büyümesine sebep olduğu için özellikle üreme çağında ergenlik döneminde, hamilelik döneminde büyüdükleri gözlenmektedir. Menopoz döneminde ise eğer hasta hormon ilacı kullanmıyorsa genellikle küçüldüğü gözlemlenmiştir. Hormon ilacı miyomların büyümesine sebep olurlar.

Miyom Hastalığı Belirtileri

Miyomların çoğu herhangi bir şikayet ve belirti oluşturmaz. Bununla birlikte miyomlarla ilgili en büyük belirti düzensiz kanamaların olmasıdır. Ayrıca, hamilelik döneminde olduğu gibi alt karın bölgesinde olan bir kitle ağrı ve bası hissi ortaya çıkabilmektedir.

Bu durum idrar kapasitesini azaltarak sık tuvalete çıkma hissi yaratabilmektedir. Miyomu olan kadınlarda düzensiz kanamaya bağlı olarak demir eksikliği anemisi de oluşabilmektedir. Rahim içinde astar dokuya bağlı olarak büyüyen miyomlar kısırlık ve düşüklere neden olabilmektedir.

Miyom Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Eğer miyomlar büyümüyorsa, hastanın yaşı menopoza yakınsa ve miyomlar şikayet yaratmıyorsa tedavi edilmesine gerek yoktur. Ancak, hastaların çoğu kısmında sık idrara çıkma, ağrı, adet kanamasında artma ve kansızlık gibi şikayetler vardır ve tedavi olması gereklidir. Genç hastalarda miyomların gelecekte büyüme ve bu problemi yaşama olasılığı yüksektir, bu yüzden genç hastalarda bu tedavi daha sık uygulanır.

Tedavi kararı alınan hastalar için; hormon tedavisi, miyomektomi, histerektomi, HAYFU yani; Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason, perkütan ablasyon, embolizasyon gibi tedavi şekillerinden hastaya uygun olan hangisi ise o uygulanır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git