Menopoz ve Sigara İlişkisi

Menopoz ve Sigara İlişkisi
3 Mayıs 2015 tarihinde eklendi.

Son zamanlarda gündemde olan menopoz yaşının azalmasıyla sigaranın ilişkisini inceleyelim. Araştırmalar menopoza erken yaşta giren kadınların büyük çoğunluğunun sigara tiryakisi olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda menopoza bağlı olarak gelişen birçok olumsuz vücut tepkisine yakalanma riski de sigarayla ciddi olarak artıyor. Mesela idrar kaçırma, enfeksiyon, kemik erimesi gibi menopoz belirtilerine sigara içen kadınlarda daha fazla rastlandığı görülüyor. Menopoz, birçok kadına göre sadece “aylık adetin durması” anlamına geliyorken sigara içen kadınlarda bu durum bir eziyete dönüşebiliyor.

Bilindiği gibi menopoz dönemi, kadınlarda östrojen seviyesinin oldukça kritik seviyelerde bulunmasıyla tetiklenen bir dönem. Sigara da östrojen hormonunun salgılanış hızını olumsuz olarak etkiliyor. Ergenlik döneminde yaklaşık 500.000 civarı yumurtaya sahip olan kadınlar her ay adet dönemlerinde bu stoktan kullanırlar ve sayı menopoz dönemine gelindiğinde neredeyse bitmek üzeredir. Yumurtaların kritik seviyeye inmesiyle menopoz doğrudan ilişkilidir. Sigaranın da kadınların yumurta hücrelerini öldürdüğünü biliyoruz. Bu yüzden aşırı sigara tüketimine bağlı olarak menopoz yaşının gerileyeceğini varsaymak hiç de zor değildir.

Sadece sağlık sorunlarına yol açmayıp aynı zamanda menopoz yaşını en az bir yıl geriye çeken sigara-menopoz ilişkisini araştırmak için Hong Kong Üniversitesi’nin yapmış olduğu deneylere Amerika Birleşik Devletleri’nden, Polonya’dan, Türkiye’den ve İran’dan kadınlar katıldı. Bu araştırmada sigara içmeyen kadınların menopoza 46-51 yaşları arasında, sigara içen kadınların ise 43-50 yaşları arasında girdiği belirlendi. Yumurtlamanın durmasıyla ortaya çıkan menopozda yumurtlamanın durması östrojen hormonunun salgılanmasının azalmasıyla ilgilidir. Sigara içen kadınlarda östrojen hormonunun salgılanmasında oluşan sekte sebebiyle birçok bilim adamı sigarayı erken menopozdan sorumlu tutuyor. Ayrıca bilim adamları sigarada yumurta hücresi oluşumunu engelleyen bir madde bulunduğunu paylaşıyorlar. Menopozla arasında doğrudan ilişki bulunan sigaranın bırakılması her zamanki gibi yine çok faydalı.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git