Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Belirtileri Nelerdir?
28 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Menopoz, 48-52 yaşları arasında görülen ve kadınlara kemik erimesi, sıcak basması gibi çeşitli problemler yaşatan bir dönem. Bu yazımızda menopoz döneminde vücutta meydana gelen değişimleri, hareketleri, kısacası menopozun belirtilerini sizlere aktaracağız.

Yüzde ve vücudun üst kısmında başlayarak vücudun tamamına yayılan sıcak dalgaları genelde menopoza bağlı olarak ortaya çıkar. Bu sıcak basması halinde göğüs bölgelerinde ve yüz çevresinde kızarıklıklar oluşabilir. Şiddeti kadından kadına değişebilen bu sıcaklık dalgaları geçicidir. Vücudun düşen östrojen hormonu seviyesine verdiği tepkiden dolayı oluşan bu sıcak basmasının şiddeti, östrojen hormonu seviyesinin ne hızda azaldığına bağlı olarak değişir.

Menopozun belirtilerinden birisi de halk arasında gece terlemeleri olarak dillendirilen uyku hiperhidrozudur. Menopoz döneminde yaşanan bu gece terlemeleri gayet sağlıklı ve normal bir durumdur. Fakat gece terlemeleri uykunun kalitesini azalttığı için buna bağlı olarak gün içinde stres halini arttırabilir.

Perimenopoz dönemi, menopoza geçiş dönemine verilen addır. Bu dönemde adet görümü düzensizleşir ve süresi azalır. Kanamalar normalden daha yoğun ve ya az olabilir. Düzensiz adet görme vakaları menopoz dönemine yaklaşan kadınlar arasında sıklıkla görülen, normal bir durumdur. Yine bu dönemde östrojen hormonunun azalmasından dolayı vajinal bölgenin nemli kalmasını sağlayan sıvı da azalır. Bu yüzden vajinal bölgede oluşan kuruluk kaşıntı ve tahrişe neden olabilir.

Yine bu dönemde androjen hormonunun eksilmesiyle birlikte cinsel isteksizlik durumları oluşabilir. Libido kaybı genelde menopoz döneminin etkilerini azaltmak için kullanılan ilaçların yan etkisidir. Menopozun en belirgin belirtileri de halsizlik ve sürekli yorgunluk hissidir. Bu durumlara sinirlilik hali, konsantrasyon eksikliği ve ilgisizlik de eşlik edebilir. Bu dönemde yaşanan çoğu olumsuz belirti, hormonların aniden yükselmesi ya da düşmesiyle ilgilidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git