Meme Kanseri

Meme Kanseri
2 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

Kadınlarda en sık karşılaşılan kanser türleri arasında bulunan meme kanseri aynı zamanda ölüm oranı da oldukça yüksek olan kanser türlerinden birisidir. Jinekolojik olarak karşılaşılan tüm tümörlerden 3 kat daha fazla görülmektedir ve bu oran günümüze kadar her geçen gün artmaktadır. Meme kanserine sebep olan faktörler hala tam olarak bilinemese de yaş, beslenme, sigara ve hormon gibi etkenlerin bu kanser türünü tetiklediği gözlemlenmektedir. Ayrıca ailesinde meme kanserine yakalanmış olan bireyler bulunan kadınlarda meme kanseri görülme ihtimali çok daha fazla olmaktadır.

Kadınlarda süt bezlerinde ya da sütü meme başına taşıyan kanalları oluşturan hücreler arasında kontrolsüz bir şekilde çoğalan ve başka organlara da yayılma potansiyeli taşıyan hücrelerin oluşturduğu tümörler meme kanseri olarak adlandırılmaktadır. Memede ya da koltuk altında ele gelen bir kitle, meme başından gelen akıntı, meme başında içe doğru bir çekilme meydana gelmesi, derisinde çökme ya da soyulma gibi değişiklikler yaşanması, meme cildinde kızarıklık ya da yara, ödem, şişlik, portakal kabuğu gibi bir görünüm oluşması, memede büyüme ya da şekil bozuklukları şeklinde belirtilere sahip olan meme kanseri kesin teşhisi ise mamografi adı verilen görüntüleme yöntemi ile konulabilmektedir. Eğer yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birisini fark ederseniz, mutlaka bu konuda uzman bir hekime başvurmalısınız. Hekiminiz öncelikle fiziksel muayene yapacak gerekli görürse mamografi çektirilmesini talep edecektir. Eğer şüpheli bir bulgu saptanırsa, biyopsi işlemi uygulanacaktır. Biyopsi ile şüpheli kitleden bir parça alınacak ve laboratuvar ortamında kitlenin iyi huylu olup olmadığı kontrol edilecektir.

Meme Kanseri TedavisiHastaya uygulanan biyopsi sonucunda meme kanseri teşhisi kesin olarak konulursa, kanserin evresine göre hekim bir tedavi planı oluşturmaktadır. Genellikle tüm meme kanserlerinde cerrahi tedavi uygulanması tercih edilmektedir. Cerrahi tedavi ile hekimin inisiyatifine göre ya meme tümörü etrafında temiz doku kalacak şekilde alınmakta ya da memenin tamamının alınması uygun görülmektedir. Günümüzde genellikle erken evrelerde sadece tümör çıkartılmakta ve hastaya daha sonra radyoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Ancak büyük çaplı meme kanseri bulunuyorsa memenin tamamının alınması hastanın sağlığı açısından çok daha güvenli olduğu için tercih edilmektedir.

Meme kanseri erken teşhis edildiği takdirde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu nedenle günümüzde kadınların bilinçli bir şekilde hareket ederek, düzenli olarak kendi kendilerine meme muayenesi yapması ve herhangi bir anormal durumla karşılaştıklarında bir hekime muayene olmaları, bu hastalığın görülme oranının azalmasında son derece önemlidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git