Meme Kanseri Sonrası Estetik

Meme Kanseri Sonrası Estetik
2 Mayıs 2015 tarihinde eklendi.

Kadınların yakalanması en muhtemel kanser türüdür meme kanseri. Dünyadaki her 8 kadından birisinin meme kanseri olma riski çok fazladır. Erken teşhis konulduğunda meme kanserine yakalanan kadınların yaşama tutunabilme oranı %96’dır. Meme kanseri memenin dokusundaki hücrelerde meydana geldiği için sonrasında görüntü olarak kötü izler bırakabilmektedir. Bu yüzden meme kanseri sonrası estetik ameliyatları yaygın olarak yapılmaktadır.

Zaten kanseri atlattıktan sonra psikolojik açıdan bir rahatlama yaşayan hastalar estetik ameliyatla kötü görünümün düzeltilmesini talep etmektedir. Fakat bu ameliyatlara hastanın kullandığı ilaçlar, geçirdiği hastalıklar, yaşı, vücudunun şekli gibi birçok değişkenin durumuna bakılarak karar verilmelidir.

Meme kanseri mücadelesi verdiği sırada hayata dair çok fazla umudu kalmayan hastaların iyileştikten sonra estetik bir görüntü olan memesine geri kavuşmak istemesi gayet doğaldır. Hastanın yaşama daha rahat tutunabilmesi için psikolojik olarak bu yönde desteklenmesi gerekir. İki çeşit meme kanseri sonrası estetik ameliyat vardır. Bunlardan birisi konulan bir protezle yapılırken diğeri hastanın kendi dokularıyla oluşturulan expanderlerle yapılır. Hangi seçeneğin hasta üzerinde uygulanacağı ile ilgili karara hastayla birlikte doktorlar varmalıdır. İki yöntemin iyileşme süreçleri birbirinden farklıdır. Yeni nesil protezler eskiden olduğu gibi hastayı 10 yılda bir yeni protez taktırmaya zorlamıyor. Diğer yöntem olan otolok doku konulmasında ise hem ameliyat süresi, hem de iyileşme süreci uzuyor.

Protez konulması yöntemiyle yapılan meme kanseri sonrası ameliyatın ardından hastanın 6-8 hafta spor yapması yasaklanır. Ağırlık kaldırmaları da kesinlikle uygun olmaz. Sıcak havalardan kaçınılmalıdır, çünkü dokuyu ödem ile şişirir sıcak hava. Meme kanseri sonrası estetik ameliyatı yaptırmanın herhangi bir zararı bulunmuyor. Fakat protezler sonuçta vücuda yabancı bir madde. Bu yüzden bu ameliyat kadınlar için güzel şeyler getirse de bazen götürüleri olabiliyor.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git