Meme Kanseri Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Meme Kanseri Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
12 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Meme içinde kanserleşen bir hücrenin, bir tümör oluşturması ve bir doktorun ya da uzmanın muayene sırasında anlamasına ya da yapılan testler ve çekilen mr ve filmler sonucunda ortaya çıkmasına kadar oldukça uzun zaman geçmesi gerekiyor. Kadınlar genellikle en az 1 cm. büyüklüğüne ulaşmış bir kitleyi, kendi kendilerine yaptıkları elle kontrol yöntemi sayesinde fark edebilirler.

Günümüzdeki meme kanserlerinin çoğu bu şekilde kendi kendine muayene etme tekniğiyle ortaya çıkmaktadır. Kanserli kitleler genellikle az bir şey sert, kenarları düzgün olmayan, yüzeyi pürtüklü olan ve memenin içinde hareket ettirilemeyen sabit olan kitlelerdir. Meme kanserinin sık olarak yayıldığı bölgeler; akciğer, karaciğer, kalça ve omurga kemikleridir. Bazen de bunların hiçbirinden sonuç çıkmıyor, sadece mamografiyle sonuca ulaşılıyor.

Meme Kanseri Belirtileri

Koltuk altında ve memede ele gelen kitle (şişlik,sertlik), meme başından tek kanaldan kanlı veya şeffaf akıntı, meme başının içeriye doğru çökmüş olması ve şekil bozukluğunun olması, meme başı derisinin soyulması ve kabuklaşması, meme cildinde kızarıklık ve yara oluşması, meme cildinde ödem, şişlik ve portakal kabuğu görünümü olması meme kanseri belirtilerindendir.

Meme Kanseri Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri tedavileri alanında uzmanlaşmış bir ekip tarafından takip edilmelidir.Ekibin üyelerinin uzmanlık alanları meme cerrahı, tıbbi onkolog ve radyasyon onkologu olmalıdır. Temel tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Tercih edilen cerrahi müdahale şekli meme dokusunun tamamen çıkarılmasıdır.

Ancak erken evrelerde meme koruyucu müdahalelerde mümkündür. Kanserli parçanın memeden, etrafında bir parça sağlıklı meme dokusu bırakılarak çıkarılmasına lumpektomi adı verilir. Ancak, lumpektomi cerrahi işlemi yapılan memelere daha sonra radyoterapi verilmesi şarttır.

Cerrahi işlemler sonrasında gerekiyorsa tamamlayıcı olarak kemoterapi veya hormonoterapiler tıbbi onkologlar tarafından yapılır. Bazı durumlarda radyoterapi de uygulanması gerekebilir. Tedavi kararı verirken tümörün büyüklüğü, koltuk altı lenf bezlerine yayılım olup olmaması, tümörün hormon bağımlılık durumu oldukça önemlidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git