Meme Başı Akıntısı ve Tedavi Yöntemleri

Meme Başı Akıntısı ve Tedavi Yöntemleri
16 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Meme başı akıntısı , memede bir parça ve sancı probleminden sonra karşımıza çıkan bir sıkıntıdır. Meme ile ilgili nedenlerle kliniğe başvuran hastalarda bu oran % 3-5 olup, bu nedenle meme ile ilgili cerrahi işlem geçirenlerin oranı ise % 7-8’i oluşturmaktadır.

Yaş olarak da genellikle 25 ile 45 yaşları arasında sıklıkla görülür. Meme başı akıntısı genellikle iyi huylu hastalıklarla ortaya çıkmasına karşın akıntının bir memeden ya da her iki memeden olması kendiliğinden veya el yordamıyla bir zorlama sonucu olması, sürekli ya da periyodik olarak belli aralıklarla olması, tek bir yoldan ya da birçok yoldan akıntının gelmesi, akıntının kanlı olması veya kansız olması akla gelebilecek olası kötü hastalığın ortaya çıkması açısından önemli noktalardır.

Adet döneminin başlamasından sonra hamilelikte,süt verme dönemi ve menopoz dönemi sonrası dönemde memelerde beklenen ve beklenmeyen normalin dışında birtakım değişiklikler olur. Bu beklenilen durumun dışındaki değişikliklerden birisi de meme başındaki akıntıdır, gebelik ve emzirme dışında ortaya çıktığında anormal bir durum olarak kabul edilir.

Tedavi Yöntemi Nasıl Olmalıdır?

Her iki memenin reel olarak muayenesi oldukça detaylı ve dikkatli biçimde yapılmalıdır. Akıntının ortaya çıktığı kanalın durumu önemlidir. Akıntının rengi ve koyuluğu ve kıvamı izlenir. Sitoloji yapılabilir fakat ortaya çıkacak olan negatif sonuç oranının doğru olmama oranı yüksekti. Herhangi bir kitle tespit edilememişse kesin teşhis için akıntının geldiği meme çıkarılarak kesin kanıya varılmalıdır. Tüm ele gelen kitlelerde ince iğne ile parça almak gereklidir. Bu tanı daha değerlidir ve bizi kesin teşhise götürür.

Mamografi öncelikle yapılmalıdır. Sonuç olarak tek taraflı, kendiliğinden gelişen, kanlı akıntılarda mutlaka teşhisin konması gerekmektedir.Ayrıca önemli bir nokta ise, akıntının gelip gelmediğini kontrol etmek için kesinlikle meme başını zorlamamalıyız. Sıkıntılı olan bir durum var ise zaten kendiliğinden akıntı gelecektir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git