Mastalji Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Mastalji Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
16 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Meme ağrısı (mastalji) kadınlar arasında yaygın olan sorunların başında gelmektedir. Meme ağrısını şişkinlik dokunamama sürekli bir hassasiyet, keskin bir yangı ya da meme dokusunun daralması şeklinde tarif edebilirsiniz. Ağrı sürekli ya da belli aralıklarla olabilir.

Meme ağrısı bazı kadınlarda oldukça şiddetli olabilir, adet dönemi boyunca da bu ağrı durumu devam edebilir.Adetten kesilmiş menapoza girmiş olan kadınlarda da meme ağrısı görülebilir fakat bu durum yaş olarak daha genç kadınlarda, menapoz öncesi ve menapoza girmekte olan kadınlarda çok daha sık karşılaşılan bir şikayettir. Meme ağrısı çoğu zaman iyi huylu bir lezyonun belirtisidir ve aksi bir durum olmadığı müddetçe nadiren meme kanserine işaret eder.

Fakat yine de adet sonrası geçmeyen veya menapoz sonrasında da devam eden meme ağrısının doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu hastalığın belirtilerinin başında; meme ağrınız birkaç haftadır hergün devam ediyorsa ve ağrı gittikçe kötüleşip dayanılamayacak boyutlara ulaşıyorsa,meme ağrınız günlük aktivetinizi engelleyip yaşam kalitenizi azaltıyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir. Çoğu zaman bu ağrıların neden olduğu sebebinin nelerden kaynaklandığı bilinmez.

Doktorunuza durumu izah ettiğinizde hakkınızda ki bilgileri eksiksiz anlatmaya dikkat etmelisiniz. Aldığınız ilaçlar ve ailede meme kanseri öyküsü olan birinin olup olmadığı en önemli bilgiler arasında yer alır. En son ki meme muayeneniz hakkında detaylı bilgi aktarmayı atlamamalısınız.

Mastalji Hastalığı Tedavi yöntemleri nelerdir?

Memede oluşan ağrı genellikle birkaç ay içinde kendiliğinden geçecektir. Çok az hastalarda özel bir tedavi yöntemi gerekebilir. Bu durumda olayda dikkat edilmesi gereken şeylerin başında kaçınmak, lokal ağrı kesici veya oral, menapozal hormon tedavisinin dozunu azaltmak gibi önlemlere başvurulabilinir. Sizin için en uygun tedavi seçeneğini uzman hekiminiz seçecektir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git