Lekelenme Şeklinde Kanama Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Lekelenme Şeklinde Kanama Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Lekelenme şeklinde kanama hastalığı ve bu hastalığın belirtileri; Hamilelikte beklenen adet tarihinde normalden az, lekelenme tarzında bir kanama olabilir. Ve hasta lekelenme ve adet düzensizliği şikayetleriyle bir uzmana başvurabilir. Halk arasında üste görme veya üstüne görme olarak bilinen bu durum her zaman gebelikte normalinde seyretmeyen bir durum olduğunu göstermez bize.

Genellikle gebeliğin ilk ayarında görülen her türlü vajinal lekelenme ve kanama aksi doktorlar tarafından tespit edilmediği müddetçe düşük tehlikesi olarak değerlendirilir. Bazı hastalar vajinal muayene korkusu nedeniyle bu tür kanama durumlarında doktora başvurmamaktadır. Gebelikte yapılan vajinal muayenenin düşüğe sebep olduğu gibi bir iddia doğru değildir. Hamileler bu konuda boşu boşuna endişe yaşamaktadırlar.

Düşük tehlikesi olan durumlarda yapılan muayenenin kesinlikle düşüğü hızlandırmadığı buna karşı annenin sağlık durumuyla ilgili riskli durumların ortaya konmasında ve tedavinin daha doğru bir şekilde yol almasında oldukça yaralı olduğu kesindir. Gebelikte ister miktarda lekelenme tarzında bir kanama olsun ister fazla olsun vakit kaybetmeden muayene edilmesi şarttır. Gebeliğin olmadığı durumlarda da vajinal kanama ve lekelenme oldukça sık görülen bir durumdur.

Adet döneminin bitmesinden sonra gelecek adet dönemi arasındaki kanamalar ara kanamalardır. Düzensiz ara kanamalara, lekelenme tarzındaki kanamalar hormonal dengesizlikler, enfeksiyonlar, miyomlar, genital organ yaralanmaları, kanserler ya da bazı ilaçlar neden olur.

Lekelenme Şeklinde Kanama Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda meydana gelen lekelenme şeklinde kanama hastalığında; Ara kanamalar da mutlaka bir uzmana başvurulması gereken bir durumdur. Ara kanamaların ve lekelenme şeklindeki kanamaların nedeninin tespit edilmesi için mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmek şarttır. Kadınlarda bu tarz lekelenme kanamalarında; Enfeksiyondan şüpheleniliyorsa mikrobiyolojik inceleme, hormonal testler ve kan sayımı, ultrasonografi tedavi işlemleri de yapılmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git