Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?
23 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Kürtaj olarak bildiğimiz uygulamanın asıl adı küretaj’dır ve genel olarak istenmeyen gebeliğin tahliyesi olarak açıklamak doğru olacaktır. Tıp literatüründe gebelik sonlandırılması, gebelik terminasyonu ya da küretaj, dilatasyon olarak da geçer. Halk arasında küretaj kurtaj, kurtaş, kürtaş gibi adlarla da anılmaktadır. Ancak şunun da altını çizmek gerekir ki, hiçbir zaman kürtaj uygulaması aile planlamasına yönelik bir uygulama değildir. İstenmeyen gebeliği önlemek için önce modern bir aile planlaması uygulaması etkin bir biçimde gerçekleştirilmesi ancak denenen uygulamalara rağmen istenmeyen bir gebelik meydana gelmişse ancak son çare olarak değerlendirilmelidir.

Kürtaj işlemi nasıl yapılır?

Kürtaj işleminin uygulanması için hastanın öncelikle jinekolojik masaya yatırılması ve muayene edilmesi gerekir. Muayenenin ardından genel anestezi uygulanmasına bir anestesi uzmanı ya da teknikeri tarafından karar verilir ve yapılacak uygulama ile ilgili bilgi verilir. Hasta konu hakkında bilgi aldıktan sonra kolundan damar yoluna girilmesi yöntemi ile hastaya ilaç enjekte edilir ve hastanın uyuması sağlanır.

Hasta uyuduktan sonra da spekulm denen alet ile vajen açılır ve rahim ağzının görülür hale gelmesi sağlanır. Vajen antiseptik malzemelerle temizlenir ve teneculm adı verilen bir aletle rahim ağzı – cervix çekilir ve rahimin düz bir hale gelmesi sağlanır. Öncelikle buji adı verilen düz çubuk ile rahim ağzı gebelik durumuna uygun bir şekilde genişletilir ve en sonunda bir vakum enjektör sayesinde rahim içine girilir ve gebelik materyalinin tamamı alınıncaya kadar aspire edilir yani çekilir. Tüm bu uygulamalar genel olarak sadece bir kaç dakika sürer ve uygulamanın hemen ardından hastanın uyanması sağlanır.

Kürtajın uzman kişilerce yapılması sağlanması durumunda hiçbir risk taşımamaktadır ancak cerrahi bir işlem olduğu için az da olsa bir risk olmaktadır.

Kürtaj Nasıl Yapılır? ile ilgili 1 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. Zehra dedi ki:

    Hocam kürtaj için kaç hafta iken alınıyor ü

Sayfa başına git