Küçük Yaşta Hamilelik ve Doğum

Küçük Yaşta Hamilelik ve Doğum
21 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Bebek sahibi olmak, annelik duygusunu tatmak hemen her kadının hayalleri arasında yer almaktadır. Ancak bu hamilelik durumunun olması gereken daha küçük yaşlarda gerçeklemesi elbette ki sanıldığı gibi güzel sonuçlar doğurmayabilmektedir. Hem anne adayı hem de karnında ki bebek için riskli olan küçük yaşta hamilelik ve doğum yapılan araştırmalara göre Türkiye ve Dünya’ da sık görülen ancak çoğu zaman olumlu sonuçlar vermeyen durumlardır. Peki, küçük yaşta hamilelik ve doğumun ne gibi sakıncaları vardır? Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

19 yaşın altında ortaya çıkan gebelik durumları birçok risk faktörünü de beraberinde getirmektedir. 15 – 19 yaş arasında geçekleşen doğumların risk faktörleri bir şekilde kontrol altında tutulmaya çalışılsa da bu durum 15 yaş altı gebelikler için aynı doğrultuda ilerlememektedir. 15 yaş altı yaşanan gebelikler anne adayının fizyolojisinin kesinlikle tam olarak gelişmemesinden kaynaklı olarak uygun değildir. Anne adayının pelvisinin doğuma henüz hazır olmayışı, bir bebeği içerisinde barındıracak kadar geniş olmayışı anne ve çocuk için çeşitli riskler arz etmektedir.

Bu risklerin arasında yer alan başlıkları sıralayalım.

-Doğum kanalı küçük yaşta hamile kalan kişilerde tam gelişmemiştir. Bu da doğum esnasında kadının rahminin yırtılması ve rektovajinal fisstül gibi sonuçlara sebebiyet vermektedir. Bu da aşırı kanamadan kaynaklı olarak annenin ve bebeğin ölümüne neden olabilmektedir.

– Yüksek tansiyon küçük yaşta ki hamilelik ve doğumlarda görülen en yaygın hastalıktır. Dikkat edilmediği sürece yüksek tansiyonun da ölümlere yol açtığı bilinmektedir.

– Anemi de (kansızlık) erken yaşta ki gebelikler de ve doğumlarda ortaya çıkan rahatsızlıklardan biridir.

– Erken doğum kadının fizyolojisinin gelişmemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bebeğin hayatını riske atan bu durum, ilk aylarda düşük olarak da sonuçlanabilmektedir.

– Doğum sonrası depresyon küçük yaşta ki kadınların anne olduktan sonra yaşadığı en dikkat çekici durumdur. Anneliğe hazır olmadığını anlayan kadınlar bebeklerine olması gerektiği gibi içten ve sıcak yani tam bir anne gibi davranamazlar. Bu da hem bebekte hem de anne de bir rahatsızlık anlamını taşımaktadır.

Sadece sağlık açısından değil, küçük yaşta ki hamilelik ve doğumlar özellikle kadına her yönden zarar vermektedir. Okulun bırakılması, sosyal çevreden uzaklaşılması gibi durumlar kadında yaşanacak olan olası psikiyatrik bozuklukları tetiklemektedir. Bu durum intihar gibi sonuçlara kadar gitmektedir.

Ülkemizde gelenek ve göreneğe bağlı olarak bir kısımda normal kabul edilen erken yaşta evlilikler arkasında bu küçük yaşta ki hamilelikleri ve doğumları da getirmektedir. Bu durumun ortadan kalkması için ailelerin bilinçlendirilmesi ve bu yönde doğrultuda hareket ederek çocuklarına da bu durumu aşılaması kesinlikle gerçekleşmesi gereken bir durumdur. Çünkü görüldüğü üzere bu durum birçok duruma sebebiyet vermektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git