Kronik Pelvik Ağrısı ve Tedavi Yöntemleri

Kronik Pelvik Ağrısı ve Tedavi Yöntemleri
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Kadınlarda görülen kronik pelvik hastalığı sıklıkla gözlenen bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle de kadınlar en azla bu şikayetle doktorlarına başvurmaktadırlar. Hamilelikte de sıklıkla karşılaşılan kronik pelvik ağrıları hastalığını tanımlamak gerekirse; Kronik pelvik ağrının tanımı kadınlarda tedavi olmayı gerektiren ve fonksiyonel yetersizliğe neden olan en az 6 ay süren göbek altındaki karın bölgelerinde ve kasıklarda hissedilen ağrı şeklindedir.

Kronik pelvik ağrının nedenleri arasında jinekolojik bazı sebepler olabileceği gibi, ürolojik sebepler yani idrar yolları ile ilgili, bağırsaklarla ilgili, kas-iskelet sistemi ile ilgili ve nörolojik sebepler de olabilir. Kronik pelvik ağrılara 18-50 yaş arası kadınlarda %14-25 değerlerinde rastlanır. Kronik kas ağrısını nedenleri arasında; enfeksiyonlar, endometriozis, yapışıklıklar, yumurtalık kistleri ve miyomlar, rahimde pozisyon bozuklukları, zor doğumlar, pelvik konjeksiyon, psikolojik nedenler sayılabilir.

Kronik Pelvik Ağrısı Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Kronik pelvik ağrının çok çeşitli nedenleri olabilmektedir, bu tür kesin bir sebebin tanısı konmuşsa o sebebe yönelik tedavi verilir. Yapılan tahlillerde hiç bir sebep bulunamadığı ı durumlarda ampirik olarak ağrı kesici (NSAI ilaçlar) ve bazen doğum kontrol hapları (oral kontraseptifler) verilebilmektedir. Ağrının sebebi olarak endometriozis olabileceği düşünülmüşse de veya laparoskopi ile teşhis konmuşsa GnRH ilaç tedavisi verilebilmektedir. Psikolojik sebepler düşünülüyorsa anksiyolitikler, antidepressan ilaçlar kullanılabilmektedir. Akupunktur tedavisinin de bazı hastalarda tedaviye cevap verdiği başarılı olabildiği bildirilmiştir.

Bunun dışında muayene, görüntülenme yöntemleri, kan ve idrar tetkikleri, kültür, laporoskopi yöntemleri kullanılarak teşhis konulabilir. Kronik pelvik ağrıda alttan yatan sebepler önemlidir. Onun için öncelikle altta yatan sebepler araştırılıp teşhis konmaya uğraşılır. Eğer altta yatan bir sebep yoksa ise psikoterapi yollarından biri seçilip hasta için hangisi uygun ise seçilip tedaviye başlanır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git