Kızamık Hastalığının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kızamık Hastalığının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
16 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Virüs nedenli bir hastalık olan kızamık, genellikle çocuklarda görülen bir çocuk hastalığıdır. Solunum yolu ile alınan virüsler, kişinin burun ve solunum yollarına yerleşerek o bölgede üremeye devam etmektedirler. Vücuda giren kızamık virüsünün 9 ile 10 sonrasında kana karışması ile birlikte vücutta daha hızlı bir şekilde yayılmaya başlar. Virüsler kişilerin vücuduna girdiği ilk günden ilk iki haftaya kadar olan zaman diliminde son derece bulaşıcı olmaktadır.

Kızamık virüsü vücutta 2 hafta çoğalmaya devam ederken diğer kişilere de bulabilmektedir. Fakat 14 günün sonunda kanda ve vücutta çoğalmasını azaltan virüsler kişilerin vücutlarında kızarıklara yol açabilmektedir. Vücudunda kızamık kızarıklıkları oluşan kişilerin kızamık virüsünü bulaştırmaları son derece az bir ihtimal olmaktadır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde kişiler çok daha fazla grip olmakta ve solunum yolu ile hastalık bulaştırmaktadır. Kızamık hastalığı da en çok bu mevsimlerde görülmekte ve büyük bir hız ile bulaşmaya devam etmektedir.

Kızamık hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri:

Kızamık hastalığında da kuluçka dönemi bulunmaktadır. Bu kuluçka döneminde çocukların yanaklarında beyazımsı bir leke bulunmaktadır. Doktor tarafından tanısı koyulan çocuklarda sürekli olarak halsizlik, asabilik, isteksizlik ve iştahsızlık gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda çocukların gözleri yoğun bir şekilde sulanır ve de kızarır. Kızamık hastalığı diğer çocuk hastalıklarından çok daha tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle de aile bireylerinin kızamık hastasının yanında çok durmaması ve de kapalı ortamların sürekli olarak havalandırması gerekmektedir.

Kızamık HastalığıKızamık hastalığında yüksek ateş ve şiddeti öksürükte gözlemlenebilmektedir. Diğer çocukluk hastalıklarında ilaç tedavisi uygulanmasa da kızamık hastalığında doktor kontrolünde etkisini azaltan hafif ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Komplikasyonların meydana gelmesi de yine kızamık hastalığında çok daha fazladır. Kızamık hastalığının tedavisi de yine kişinin kendi evinde gerçekleşmektedir. Sürekli olarak dinlenmesi gereken kızamık hatalarının beslenmelerine de son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Sürekli sıvı alması gereken kızamık hastalarında ishal gibi bir durum da ortaya çıkabilmektedir.

Fakat bu dönemde ortaya çıkan ishallere özel bir tedavi uygulanmasına gerek olmamaktadır. Birkaç gün içerisinde ishalde ortadan kalkarak kişi kendini çok daha rahat hissetmeye başlamaktadır. Kolay sindirilebilen ve kişinin sindirim sistemini zorlamayan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda dolunum yollarının rahat olabilmesi adına kişinin yattığı ve dinlendiği alanların sürekli olarak temiz hava alması gerekmektedir. Kapalı ortamlarda kızamık hastaları ile yakın temas kurulmamasına dikkat edilmelidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git