Kısırlık Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Kısırlık Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
15 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Genellikle kısırlık kadın da hiç gebeliğin oluşmaması ya da daha önceden gebelik geçirmiş olmasına rağmen başka bir gebeliğin oluşmaması şeklin de ortaya çıkan bir durumdur. Bütün kadınların çoğunluğu yaklaşık olarak hayatlarının %25’lik dönemlerin de kısırlık vakası ile karşı karşıya gelmektedir. Ayrıca her kadının doğurganlık açısından da en fazla oranda verimli olduğu yaş ise 25 yaş civarıdır. Genel olarak 35 yaşından sonra ise kadındaki doğurganlık oranı belirgin ölçüler de azalmalar göstermektedir.

Kısırlık Hastalığı Tedavi Süresi

Kısırlık hastalığı için belirlenen tedavi süresi için bir tedavi protokolü en azından 6 ay sürdürülmesi gerekmektedir. Kısırlık tedavisine başlayan çiftlerin yapması gereken en büyük iş sabırlı olmalarıdır. Erkekte ise erkeğin üretkenliğinin yani olan etkilerinin de mutlaka araştırılması gerekmektedir. Çoğunlukla erkeklerdeki üretkenliğin 35 yaşında iken en yüksek değerlere ulaşması, 45 yaşının sonrasın da ise bu üretkenliğin belirgin olarak bir düşüş göstermesi, hatta 80’ li yaşlar da bile baba olabilen erkekler de görülmektedir. Bu sebeple kadının yaşı kadar erkeğinde yaş durumu çok fazla önem taşımamaktadır.

Kısırlık Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Kısırlık tedavisi bir diğer adı ile yardımcı üreme tedavileri oldukça uzun süren ve ayrıca da büyük oranda sabır isteyen tedavilerdir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra doktor ve hasta karşılıklı konuşarak uygun tedavi yöntemine karar verir.

Kısırlık tedavilerinde en önemli ayrıntı doğru tedavi yöntemini seçmektir. Kısırlık tedavilerinin en başında mümkün olduğunca kolay ve maliyeti düşük tedaviler ile başlanır. Eğer bu yöntemlerden olumlu bir netice çıkmazsa daha farklı tedavi yollarına geçiş yapılır. Tedavi yöntemleri ise; yumurtlama tedavisi, aşılama, tüp bebek tedavisidir. Bunlardan uygun olanı uzmanlar tarafından karar verilip hasta üzerinde uygulanmaya başlanır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git