Kimyasal Gebelik Neden Oluşur? Neden Olur?

Kimyasal Gebelik Neden Oluşur? Neden Olur?
10 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Kimyasal Gebelik Nedir

Kimyasal gebelik diğer adıyla biyokimyasal gebelik olarak bilinen, gebelik testinin pozitif çıkmasına rağmen gebeliğin ilerlemeden kendi kendine sonlanması durumudur. Toplum arasında sessiz gebelik olarak da bilinen bu durum kan ya da idrar tahlilleri sonucu ortaya çıkar. Yapılan tahlillerde hamilelik ile ilgili yapılan kan testinde Beta HCG testi değerleri yüksek çıkmasına rağmen rahimde bir kese oluşumu olmadığından normal bir gebelik değildir. Bununla birlikte pek çok anne adayının başına gelmekte ve kadınlarının büyük bir çoğunluğunun da farkında olmadığı bir durumdur. Bu yüzden doktorlar gebelik testinin adet gecikmesinden bir hafta sonra yapılmasını önermekte ve bu şekilde daha sağlıklı sonuçların elde edildiğini söylemektedir.

Özellikle Türkiye’de pek çok kadının başına gelen kimyasal gebeliğin oluşmasının bazı nedenleri vardır. Şöyle ki;

  • Yumurtanın sağlıklı bir şekilde ya da tam olarak döllenememesi,
  • Yumurtanın sağlıksız olması,
  • Yumurtanın rahme tutunamaması,

gibi olayların sonucunda tam gelişemeyen yumurta adet kanamasıyla birlikte vücudu terk eder böylece gebelik sonlanmış olur.

Biyokimyasal gebelik bazen dış gebelik ile karıştırılan bir durumdur ve iki gebelik arasında farklar vardır. Kimyasal gebelikte yapılan Beta HCG testi ilk yapıldığında yüksek değerlerde seyrederken, sonraki uygulanan testlerde hızlıca bir düşüş gözlenir ve kimyasal gebeliğin sonlanması için herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmez. Oysa dış gebelik bunun tam tersi bir durumdur. Beta HCG testlerinin ilk yapılmasıyla sonra yapılması arasında bir değer farklılığı, bir düşüş söz konusu değildir. Ayrıca dış gebelik eğer doktor müdahalesi olmazsa kendi kendine sonlanamaz ve ciddi sağlık sorunlarına neden olur

Kimyasal Gebeliğin Belirtileri

Kimyasal gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Birçok kadın adet gecikmesi yaşadığı halde gebelik testi yapma gereği duymaz. Bu yüzden de kimyasal gebelik geçirdiğinin fark etmez. Sonuç olarak tam oluşmamış embriyonun kanama yoluyla atılması durumu düşükle sonlansa da doktorlar tarafından anne adayına bir zararı olmadığı için bu durum düşük niteliğinde görülmemektedir. Adet gecikmesi durumunda yapılan gebelik testlerinde, Beta HCG değerleri her iki günde bir iki kat artış gösteriyorsa bu gebeliğin normal ve sağlıklı olduğuna işarettir. Eğer bir artış kayıt edilemezse bu kimyasal gebelik olduğunu gösterir. Kimyasal gebelik geçiren kadınların tekrar hamile kalamaması gibi bir durum da söz konusu değildir. Kimyasal gebeliğin anne adaylarına hiçbir zararı yoktur. Aksine kimyasal gebelik sonrası adet dönemine giren kadınların daha sağlıklı olduğu ve daha kolay hamile kaldıkları kanıtlanmıştır.

Ülkemizde kimyasal gebelik çok sık görüldüğü gibi dünya genelindeki kadınların da çok sık yaşadığı bir olaydır. Farkına bile varılmadan sonlanan bu gebelik ileriki dönemlerde hamile kalınmasına bir engel oluşturmamakta ve sağlıklı bir hamilelik için de risk oluşturmamaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git