Kendi Kendine Vulva Muayenesi (KKVM) Nasıl Yapılır?

Kendi Kendine Vulva Muayenesi (KKVM) Nasıl Yapılır?
27 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

KKVM tıp literatürüne çok eski olmamakla yeni girmiş bir kavramdır. Tıpkı meme muayenesinde olduğu gibi amaç incelenen dönemde oluşabilecek sorunların önünü kesmektir. Dış genital bölgeye bakılır bu yöntemde.

Nasıl yapılır?

KKVM için illa şöyle yapacaksınız demek yanlış olur zira her kadın kendini en rahat hissettiği şekilde bu muayeneyi yapabilir. Bu yöntemde amaç dış genital bölgedeki kitleleri, değişiklikleri elle veya ayna yordamıyla tespit etmektir.

Şimdi muayene aşamalarına bir göz atalım:

1) Yatakta uzanırken bacaklarınızı her iki yana doğru ayırın.

2) Önce sağ elinizin üç parmağıyla sol kasık bölgenizi sonra da sol elinizin üç parmağıyla sağ kasık bölgenizi yukarıdan aşağıya doğru tarayın ve kitle veya şişlik olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir şişliğe rastlarsınız bu %90 oranında lenf bezi büyümesi olmakla birlikte yüksek ihtimalle önceden geçirilen basit bir enfeksiyon soncunda oluşmuştur.

3) Vulva muayenesi için sağ veya sol elinizi kullanabilirsiniz. Vulva bölgesini tıkırında çalışan bir saat gibi hayal edin. Pubis kemiği hizasından başlayarak saat yönünde (rahat hissedecekseniz tersi yönde) bölge cildini baş parmağınız ve 3 parmağınız arasında kalacak şekilde tarayın. Bu bölgede aranan şey herhangi bir düzensizlik, anormallik, şişlik veya ağrıdır.

4) Bir elinize almakla işe başlayın. Bir elinize aynayı aldıktan sonra diğer elinizle de inceleyeceğiniz bölgeyi gergin hale getirerek aynada rahatça görünmesini sağlayın. Bu incelemeyi yaparak vulva bölgesinin her yerine bakmanız gerek. Bu işlemde amaç ciltteki değişiklikleri saptamaktır.

İncelemeyi rutin bir şekilde ve 3 ayda bir yapmanız yeterli olacaktır. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında rutin jinekolojik muayene gününüzü beklemeden doktorunuzla mutlaka ama mutlaka irtibata geçin.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git