Kendi Kendine Meme Muayenesi Yapma

Kendi Kendine Meme Muayenesi Yapma
28 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Bu yöntem sayesinde memenizdeki kitleyi kendiniz tedavi edebilirsiniz. Aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyun! Böylece gereksiz yere stres yapmazsınız. Anormal durumlarda doktorunuzla temas kurun!

Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bu muayene ideal olarak regl döneminin 5-7. günleri arasında, ayda 1 defa yapılmalıdır. Menopoza girmiş kadınlar ise bunu her ayın kendi belirledikleri bir gününde yapmalılar.

Nasıl Yapılmalıdır?

1-Gözle Değerlendirme
– Aydınlık bir odaya geçin çırılçıplak şekilde boy aynasının karşısına geçin.
– Eller kalçada olacak şekilde memelerinizi dikkatli şekilde süzün.
– Ya da ellerinizi havaya kaldırarak memelerinizi inceleyin.
– Gözle değerlendirme yaparken memede herhangi bir şişlik, içe çekilme, renk değişikliği, kızarıklık, damarlarda önceden olmayan bir kabarma gibi durumların birine rastlanırsa endişe etmeyiniz ve doktora gidiniz.

Meme uçları sıkılmalı mı?

Kendi kendine meme muayenesi yaparken meme uçları sıkılıp herhangi bir sıvının gelip gelmediği işleminin yapılıp yapılmaması doktorlar tarafından halen tartışılmaktadır. Ancak bu durumda yine de doktora söylemekte fayda var.

2-Memelerin Yatar Şekilde Elle Değerlendirilmesi

Bu işlemin yapılması için yere çıplak şekilde ve sırtüstü uzanmak gerekir. Sağ omzun altına bir yastık alın ve sağ elinizi başınızın altına koyun memeler sabit duracak şekilde. Daha sonra sağ memenizi sağ elinizle tarayın sol memenizi de sol elinizle tarayın. Herhangi anormal duruma rastlarsanız doktorunuza başvurun ya da en yakındaki bir hastaneye gidin.

3-Memelerin Ayakta Elle Değerlendirilmesi

Bu yöntem duşta ayaktayken ve eller sabunluyken daha rahat bir şekilde yapılır. Zira su ve sabunun etkisi ile memedeki muhtemel kitleler daha rahat teşhis edilir. Meme kanserinin %60-70’inin teşhis edildiği bölgedeki bu kitleler daha çok bu yöntemle bulunmaktadır.

Tekrar söylemekte fayda var memedeki kitlelerin %80 kendi kendinize yaptığınız bu muayene sırasında keşfedilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git