Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Kemik Erimesi (Osteoporoz)
29 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Menopoz kadın hayatında önemli değişikliklerin meydana gelmesine sebep olur. Hem ruhsal hem de fiziksel değişiklikler olup temel olarak bedende yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonunun azalması sebebiyle ortaya çıkar. Menopoz ile birlikte özellikle aşağıda verilecek olan risk faktörleri olanlarda kemik dokusu da kısa sürede orijinalinden ödün vermeye başlayabilir. Menopoza giren kadınlar hayatlarının geri kalanlarında osteoporoza bağlı yarı yarıya bir kemik kırığı tehlikesi ile karşı karşıyadırlar.

Kemik erimesi insan ömrünün gittikçe uzamasıyla birlikte Türkiye’de de önemli bir problem haline gelmiştir.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) nedir?
Tıp literatüründeki adıyla “Kemik Erimesi” olarak bilinen Osteoporoz, kemikteki mineral zenginliğinin azalması ve buna bağlı olarak kemiğin eski dayanıklılığını yitirmesi, yani kalitesinin düşmesidir. İnsan bedeninde kortikal ve trabeküler kemik olmak üzere 2 çeşit kemik vardır. Kortikal kemik insan bedenindeki kemiklerin %80’ini oluştururken trabeküler kemik ise yüzey alanı geniş olan bir kemik türüdür. Trabeküler kemik uzun kemiklerin uç kısımları ve omurgada yer alır ve kemik erimesine bağlı en hassas bölgelerde burada yer alır. Kemikler yapım ve yıkım olaylarının sürekli yaşanmasından dolayı canlı dokulardır ve sürekli yenilenirler.

Trabeküler kemiğin yenilenme hızı kortikal kemiğe nazaran 4-8 kat daha hızlı olduğu için bu kemikler kırıklara karşı daha hassas hale gelmektedir. Kadınlarda bu yenilenme olayı 40 yaşına kadar düzenli şekilde devam ederken bundan sonra %0.5’lik bir düzeyde kemik kaybı yaşanmaya başlar. Bu süreç menopoza girdikten sonra daha belirgin hale gelir ve bir kadın her yıl trabeküler düzeyde %5 tüm vücut kemiklerinde ise %1-1.5’lik kemik kaybı yaşar.

Bu kayıplar 10-15 yıl boyunca hızlı bir şekilde devam ettikten sonra azalmaya başlar. İşte bu aşamaya kadar kaybedilen kemik dokusu miktarı ileriki yaşlarda kadının kemik kırığıyla karşılaşıp karşılaşmayacağını belirleyecek en önemli etmendir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git