Kardeş Şart Mı?

Kardeş Şart Mı?
2 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Kardeş kavramı hakkında pek çok insan olumlu düşünmekte ve bu duygunun ne olduğu hakkında bir varsayım yaşayabilmek için gerçekten bir kardeşe sahip olmak gerekmektedir. Paylaşmanın ne olduğunu ve kendinden daha ok bir başkasının hayatını düşünebilmeyi kardeş duygusunu tatmış olarak insanlar anlayabilmektedirler. Bu nedenle kardeş şart mı konusunda yapılan araştırma ve gözlemlerin çoğu olumlu cevaplar doğmasına neden olmuştur.

Pek çok anne ve baba, çocuk sahibi olduktan sonra en iyi şartları sağlayabilmek adına bir başka çocuk için harekete geçmezler. Oysaki bu durum, ilerde çocuklarının yalnız kalmasına ve kardeş duygusundan uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Psikolojik ve fizyolojik durumu elverişli olan anne adayları, çocuklarının çok daha paylaşımcı bir tavır sergileyerek kardeş duygusuyla büyümesini sağlayabilmek adına 2.veya 3.defa gebelik fikrini düşünmelidir.

Kardeş Şart mıdırKardeş şart mı fikrinden doğan pek çok araştırmanın sonucunda kardeşe sahip olan bireylerin ve ailelerinin verimli hayatlar yaşadıklarına dair olumlu bulgular elde edilmiştir. Annelik aşamasında edinilen tecrübe ile ikinci bir çocukla baş etmek çok daha kolay olacak ve bu süreçte fizyolojik olarak yenilenme sağlanacaktır. Doğum esnasında hormonal yapıdaki değişimler sayesinde annenin vücut hücrelerinde artış olmakta ve bu sayede çok daha sağlıklı bir bünye ile annelik başlamaktadır. Dolayısıyla çocukları için kardeş dünyaya getiren anneler ruhsal ve fiziksel olarak bir yenilenme sürecinden geçeceklerdir.

Kardeşi olan bireylerin karakteristik özelliklerine bakıldığında, diğer bireylere oranla çok daha uyumlu oldukları gözlenmektedir. İlk dönemlerde oluşan kıskançlık sendromları her ailede olmamakla birlikte zamanla yerini güven duygusuna bırakmaktadır. Çocukların anne baba sevgisinden çok daha farklı bir duygu olan kardeş sevgisini tatmaları onlar açısından atılan bir adımdır ve bireylerin paylaşımcı olmalarını sağlar. Bu nedenle kardeş şart mı sorunun cevabı evet olarak ortaya konmaktadır. Pek çok anne tereddüt ederek kardeş yapıp yapmama konusunda düşünürken zaman kaybetmekte olduğunu çocuklarını doğurduktan sonra itiraf etmektedir.

Annelik duygusunu tatmış bireylerin şimdiye kadar keşke yapsaymışım sözleri ile olumlu yorumlar yapan anneler iki ya da daha fazla çocuk sahibi olarak kardeşlik duygusunu çocuklarına yaşatabilmenin haklı gururunu yaşamaktadırlar. Olumsuz hiçbir neden olmaması da kardeş şart mıdır? olgusuna bir cevap olarak doğmaktadır. Kardeşi olan insanlar güncel yaşamlarında ileriki yaşlarda yaşayabilecekleri deneyimleri önceden yaşamakta ve hayata karşı tecrübe edinme imkânına sahip olmaktadırlar. Hayat koşulları elverişli ise çocukların gelişimi açısından kardeş desteği önemli bir durumdur.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git