Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan Uyuşmazlığı Nedir?
11 Temmuz 2015 tarihinde eklendi.

Basit olarak kan uyuşmazlığı anne ve babanın kan gurupları temel alınarak oluşacak bebeğin kan grubu ile annenin kan grubunun uyumsuzluk göstermesidir. Kan uyuşmazlığı görülebilmesi için anne ve babanın kan grupları önemlidir. Anne Rh(-), baba Rh(+) kana sahip olduklarında sadece kan uyuşmazlığı ihtimali söz konusudur. Anne negatif, baba pozitif kana sahip olsa dahi kan uyuşmazlığı olmayabilir. Çünkü bu koşul sağlansa dahi bebeğin kanının da Rh(+) olması gerekmektedir, eğer çocuk Rh(-) ise hiç bir sorun yoktur.  İlk hamilelikte kan uyuşmazlığı çok nadir görülen bir vakadır yani ilk hamilelikte kan uyuşmazlığı oluşsa bile bebeğe zarar gelmeyebilir. Ancak ilk hamilelikte kan uyuşmazlığı geçekleşmiş ve bebeğe zarar gelmemiş dahi olsa anne artık antikorları üretmiş olduğundan, bundan sonraki hamileliklerinde eğer bebeğin kanı Rh(+) olursa annenin antikorları hemen devreye girer ve bebeğe saldırmaya başlar.

Kan uyuşmazlığında anne ile bebeğin kanları temas ederse ve kan geçişi olursa annenin vücudu bebeğin kan elemanlarını yabancı madde olarak algılayarak ona karşı antikor üretir ve göbek kordonu vasıtasıyla bu antikorlar bebeğin kan hücrelerini parçalayarak anemi ve kalp yetmezliğine kadar gidebilecek düzeyde bebeğe zarar verir. Anne bir kez bebeğin kanındaki pozitif Rh’lara karşı antikor üretmeye başladıysa ve eğer bu bebeğe iletildiyse geri dönüş yoktur, antikorlar bebeğin kırmızı kan hücrelerini parçalamaya başlarlar ve bebeğe geri dönülemez şekilde zarar verir. Bu yüzden kan uyuşmazlığının tedavisi yoktur sadece engellenebilir. Fakat günümüzde kolayca engellenebilir bir problem haline gelmiştir.

Günümüzde testlerle ve ilaçlarla kan uyuşmazlığı büyük oranda engellenebiliyor. Önceden bebeklerde anemi, kalp yetmezliği ya da ölü doğum dahi görülmesine neden olan kan uyuşmazlığı günümüzde önceden tedbir alınarak çok çok az oranlara indirgenebiliyor. Hamileliğin 28. haftasında risk taşıyan anne doktor kontrolünde anti-D aşısı olarak bebeğe herhangi bir zarar gelmeden kan uyuşmazlığını önleyebiliyor.

Ayrıca eğer doğumdan sonra bebeğin kan grubu Rh(+) ise anneye tekrar anti-D yapılarak olası antikor üretimi engellenir ve daha sonraki gebeliklerde kan uyuşmazlığı probleminin önüne geçilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git