Kadınlarda Sigaranın Yumurtlamaya Etkisi

Kadınlarda Sigaranın Yumurtlamaya Etkisi
6 Mayıs 2015 tarihinde eklendi.

Öncelikle yumurtalıkların ve yumurtlama sürecinin nasıl işlediği hakkında bilgi vererek yazımıza başlayalım. Kadınlar, doğdukları o ilk günden itibaren yumurtalıklarında yüzbinlerce yumurta taşıyarak yaşarlar. Fakat ergenlik dönemine kadar bu yumurtalar aktif değillerdir, uyuma sürecindedirler. Ergenlik döneminde yükselen hormon seviyeleri ile birlikte yumurtalıklar büyümeye başlarlar. Bu yumurtalıklardan birisi her ay 2-2.5 cm. çapına gelene kadar büyür ve bu çapa ulaşınca patlar. Yumurtalığın içerisindeki yarım toplu iğne başı büyüklüğünde olan asıl yumurta da karın boşluğuna sıçrar.

Eğer, karın boşluğuna gelen bu yumurta, yumurtalık kanalları tarafından yakalanabilir ve kanalın içinde bekleyen sperm ile temas kurabilirse zaman içerisinde bir bebek oluşturabilirler. Aslında bir kadın her ay sadece bir yumurta yumurtlar, fakat ona yetişmeye çalışan da yüzbinlerce yumurtacık oluşur. Fakat yetişemeyen bu yumurtacıklar tam anlamıyla büyüyemeden telef olurlar. Bu sebeptendir ki adet döneminde kadınlar yüzbinlerce yumurtayı telef ederken bir tane yumurtayı yumurtlayabilirler. Genellikle 40’lı yaşların sonlarına doğru bu yüzbinlerce olan yumurta sayıları azalır ve belli bir sayının altına iner. Menopoz döneminde de yumurtaların tamamı tükenir ve kadınlar artık yumurtlayamaz.

Yumurtanın işleyişini az çok aktarmaya çalıştık. Şimdi asıl konumuz olan kadınlarda sigaranın yumurtalamaya etkisini irdeleyelim. Sigara içmenin yumurta oluşumuna olan etki derecesi sigara içilen süre ve ne kadar sigara içildiğine bağlıdır. Sigaranın muhteva ettiği zararlı kimyasallar ve özellikle nikotin, östrojen hormonunun yapması gereken görevleri doğru olarak yapabilmesini engeller. Bunun yanında rahim tarafından döllenmiş olan yumurtanın tutulmasını da zorlaştırır. Bu olumsuz etkiler bazen kalıcı olabilse de sigarayı hemen bırakarak daha fazla zarar görülmesi engellenebilir. Ayrıca sigara içen bir kadının infertil olma olasılığı, sigara kullanmayan bir kadına göre %60 daha fazladır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git