Kadınlarda Meme Başı Akıntısı

Kadınlarda Meme Başı Akıntısı
27 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Meme ucunda peyda olan değişik kıvam ve renkteki akıntılara meme başı akıntıları adı verilir. Meme başı akıntıları, memede ağrı şikâyetlerinde veya kitle oluşumundan sonra sıklıkla görülen bir durumdur.

Ne sıklıkla görülür?

Polikliniğe meme ile ilgili şikâyetlerde bulunmak amacıyla başvuran hasta sayısında bu oran %3-5’tir.
Meme başı akıntısı nedeni ile ameliyat olan kadın %7-8’dir.

Meme başı akıntısı hangi yaşlarda daha sık görülür?

En çok meme başı akıntısı vakasına 25 ile 45 yaşları arasında rastlanmaktadır.

Meme başı akıntısının huyu nasıl anlaşılır?

Meme başı akıntıları genelde iyi huylu olmakla birlikte akıntının bir ya da iki memede birden gerçekleşmesi, uyarımla veya kendiliğinde akması, sürekli ya da kesikli gelmesi, tek bir kanaldan yada birçok kanaldan akıntı gelmesi, kanlı veya kansız akıntı gelmesi gibi daha bir çok değerlendirme açısından teste tabi tutulduktan sonra akıntının huyu belirlenebilir. Bu çok önemli ipuçları dikkate alınmalıdır. Gebelikte regl döneminin başlamasından itibaren, süt verme döneminde ve menopoza girme döneminden sonra memelerde patolojik ve fonksiyonel (normal) olarak bir takım değişiklikler meydana gelebilir. Bu patolojik yani anormal (normalin dışında) belirtilerden bir tanesi de meme başı akıntısıdır.

Meme başından akıntısı ne zaman normal kabul edilir?

Meme başı akıntıları hamilelik ve laktasyon (bebeğe süt verme) dışında meydana geldiğinde patolojik değişiklik olarak kabul edilir. Yukarıda bahsi geçen dönemlerde görülen meme başı akıntıları genellikle memeden sütün gelmesi ile alakalı bir durumdur.

Meme başı akıntıları tedavisi nasıl yapılır?

Meme başı akıntılarında tedavi illete yöneliktir. Meme ucundan süt gelmesi durumuna galaktore adı verilir ve prolaktin hormonunu baskı altına alıcı hormon tedavileri ile bu durum düzeltilebilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git