Kadınlarda Genital Hijyen Nasıl Sağlanır?

Kadınlarda Genital Hijyen Nasıl Sağlanır?
4 Mayıs 2015 tarihinde eklendi.

Kadınlarda genital bölge, cinsel ilişkiler esnasında içeri giren bakteriler yüzünden devamlı olarak tehlikededir. Ayrıca genital bölge ile kalın bağırsaklar arasındaki yakınlık nedeniyle bakteriler için giriş kapısı her an açıktır. Tabi bu yakınlık olsa da normal koşullarda vajina müthiş bir savunma mekanizmasıyla korunmaktadır.

Uretra ile mesane arasında bulunan kapak mekanizması bakterilerin mesaneye ulaşmasını ve idrar bölgesinde iltihap oluşturmasını engeller. Tabii bakterilerden bu kadar bahsetmişken laktobasillerin dost bakteri olduğunu atlamamalıyız. Vücudun zararlı bakterilere karşı savunmasını laktobasil adı verilen ve asit ortamında üreyebilen faydalı bakteriler üstlenir.

Zararlı bakterilerin vajinayı işgal etmesi ya da vajina ortamına uygun olmayan kimyasalların girmesi gibi durumlarda laktobasillerin sayısı azalır. Bu gibi durumlarda vajinal enfeksiyon ihtimali artar. Şimdi size verebileceğimiz tavsiyeler de bu yüzden laktobasil ve asit dengesini korumaya yönelik tavsiyelerdir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle vajinanın içini yıkamaya yönelik hijyen ürünü kullanılmamalıdır. Bu, laktobasiller için uygun ortamı bozabilir. Ayrıca tuvalet sonrası temizlik mutlaka vajinadan anüse doğru yapılmalıdır, aksi takdirde dışkıdaki kalın bağırsak bakterileri idrar borusu yoluyla mesaneye ulaşabilir.

Mantarların ve diğer zararlı bakterilerin oluşumunu engellemek için genital bölgenin kuru kalması, iç çamaşırın günlük olarak değiştirilmesi ve dar pantolon kullanılmaması önemli ayrıntılardır. İdrar ihtiyacı ertelenmemeli, eğer ertelenirse mesane dolaylarındaki bakteriler iltihap oluşturmak için zaman kazanmış olurlar. Tuvaletteki kirli suyun genital bölgeye sıçraması da suyun üzerine tuvalet kağıdı serilerek engellenebilir.

Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların erkeklerden kadınlara daha kolay bulaştığı unutulmamalı, bu sebeple kadınlar bu konularda hassas davranmalıdır. Bütün bu saydıklarımızın dışında düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçilmelidir. Bu hassasiyet, oluşabilecek tanılar için geç kalınmaması açısından önemlidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git