Kaç Günlük Hamileyim?

Kaç Günlük Hamileyim?
14 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, gebelik testleri pozitif çıktığı zaman unutulmaz ve heyecanlı bir deneyim yaşamaya başlarlar. Bu süreç boyunca çiftlerin en çok merak ettikleri şey ise kaç günden beri hamile olduklarıdır. Bu merak hem sürecin en başında hem de süreç boyunca devam eden bir durumdur. Bunu hesaplamanın bilinen iki yolu vardır.

  • Son adet tarihinden yola çıkarak hesaplama
  • Ultrason ile hesaplama

Adet tarihini baz alarak yaptığınız tahminleri kendi başınıza hesaplayabilirsiniz. Ultrason ile ne kadar süredir hamile olduğunuzu hesaplamak için de doğal olarak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Adet tarihi için son adet gününüzden itibaren gebelik testiniz pozitif çıkmış ise gün saymaya başlayabilirsiniz. İlk iki hafta boyunca bebek olmasa da bebeğin döllenmesi çoktan başlamış olur. Bu nedenle son adet döneminizden başlayarak gün sayılır. 3. Hafta içerisinde bebek döllenmiş olur ve annenin rahmine olan yolculuğu başlar. 4 ile 5. Hafta içersinde rahimde gelişimini sürdürmeye devam eder. Bu haftalar da genelde normal adet gören bir kişinin bir sonraki adet döngüsüne denk geldiği için hamile olma şüphesi bu sıralar başlar ve testler pozitif verir. Yani hamile olduğunuzu öğrendiğiniz vakit bebeğiniz çoktan en az 4 haftalık olmuş olur. Siz de internet üzerinde bulunan pek çok gün hesaplama yöntemiyle kaç günlük hamile olduğunuzu bulabilirsiniz. Ancak bunu yapmak için önce gebelik testi yapmanız gerekmektedir.

Gebelik Testleri

Erkekten gelen spermlerin kadının yumurta hücrelerini döllemeye başladığı andan itibaren gelişen sürece gebelik denmektedir. Bu döllenme anından 8. Haftasına kadar olan sürede bebeğe embriyo, bu süreden doğuma kadar geçen sürede de fetüs adı verilmektedir. Embriyo kanallarda başladığı yolculuğa rahimde büyümek için tamamladığı zamandan itibaren yani yaklaşık olarak döllenme işleminden 5 ya da 6 gün sonra HCG isimli bir gebelik hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon ise embriyonun etrafında bulunan hücreler tarafından salgılar. Gebelik testi kısaca salgılanan bu hormonun tespit edilmesinden ibarettir. Bu hormonun ilk tespiti öncellikte kan testlerinde belli olur. Yani daha erken dönemlerden gebelik testi yaptırmak istiyorsanız, kan testi sizin için daha iyi sonuç verecektir. Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için kan testi yaptırmak isterseniz, bir dahaki adet döneminizin gecikmesini beklemenize de gerek kalmaz. Oldukça erken ve kesin sonuçlar alabilirsiniz. İdrar testi yapıldığında ise yanılma olası yüksektir. Test pozitif çıktığında yanılma olasılığı çok düşük olmasına rağmen, erken bir dönemde idrar testi yapılırsa ve negatif çıkarsa tekrar denenmesi önerilir. Zira erken bir dönemde test yapıldıysa idrar testi salgılanan hormonu yakalayamamış olabilir. Eğer siz de hamile olduğunuzu bir an önce öğrenmek ve hatta bir dahaki adet döneminizi dahi beklemek istemiyorsanız, kan testi yaptırmalısınız. Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra da son adet döneminizden itibaren gün saymaya başlayabilirsiniz.

Kaç Günlük Hamileyim? ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. alev dedi ki:

    sezeryan dogumda tupler aciksa beli olurmu veya kapalisa

    1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

      İleri derecede yapışıklık varsa belli olabilir ama asıl tüplerin açık veya kapalı olması için rahim-tüp filmi denilen HSG çekilmesi uygundur Alev hanım.

Sayfa başına git