Kabakulak Hastalığının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kabakulak Hastalığının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
16 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Çocukluk dönemi hastalıkları arasında yer alan kabakulak, her çocukta görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle çocuklarda 6 yaşına kadar görülürken bu yaş aralığında geçirmeyen kişilerin yetişkinlik dönemlerinde de görülebilmektedir. Çocuklukta kabakulak hastalığı daha kolay bir şekilde atlatılırken bu hastalığın yetişkinlik döneminde görülmesi daha ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir.

Kulakların altında bulunan tükürük bezlerinin herhangi bir enfeksiyon sebebi ile şişmesi, çocuklarda kabakulağa neden olmaktadır. Kış aylarında ve de bahar aylarında daha fazla enfeksiyon kapma ihtimali olduğundan kabakulak hastalığı da bu mevsimlerde daha sık bir şekilde görülmektedir. Kabakulak hastalığı kişinin ömründe sadece bir kere geçireceği bulaşıcı bir hastalık türüdür. Kabakulak sırasında şişen tükürük bezlerinin şiştikten sonra ilk üç gün içerisinde bulaşma ihtimali çok daha yüksek olabilmektedir. Daha sonra da kabakulak hastalığı devam dene kadar bulaşıcı olmaya devam eder.

Peki, çocuklarda oluşan kabakulak hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemi nelerdir?

Kabakulak Belirtileri ve Tedavi YöntemleriKabakulak hastalığının kesinleşmiş bir belirtisi bulunmaktadır. Ateşlenen, kusma isteği içerisinde olan ve de sürekli halsiz olan çocukların kabakulak olma ihtimalinden dolayı bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Ateşli bir hastalık olan kabakulakta çocuklarda ortalama 6 gün boyunca ateşli olma durumu devam edebilmektedir. Kabakulak hastalığına yakalanan çocuklarda genellikle yutkunma problemleri başlar ve de tükürük bezleri şişmeye başlar. Şişme gün içerisinde artarak devam edebilmektedir. Önce sağ ya da sol tarafta başlayan kabakulak dördüncü ya da beşinci günde diğer tarafta da ortaya çıkar ve iki taraftaki tükürük bezinde de şişlik meydana getirir. Kabakulak hastalığı çocuklarda genel olarak 10 günün sonunda ortadan kalkabilmektedir. Kabakulak hastalığı geçiren çocuklar için en iyi tedavi yöntemi evde dinlenme tedavisidir. Tükürük bezlerinin şişliğini tetiklemeyecek olan sıvı gıdalar tüketilmeli ve de ekşi gıdalardan uzak durulmalıdır. Eğer yüksek ateş içerisinde olursa doktor kontrolünde bir ağrı kesici ve de ateş düşürücü ilaç verilir. Kabakulak tedavisinde genellikle antibiyotiklerin kullanılmasına gerek duyulmamaktadır. Günümüzde de artık çok gerekmediği sürece hiçbir hastalıkta antibiyotik tedavisi uygulanmamaktadır.

Kabakulak ortalama olarak 10 gün süren ve de bulaşıcı olan bir çocukluk hastalığıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile bu hastalığın daha hafif geçmesi sağlanır. Aynı zamanda belirli bir yaşa gelmiş olan çocuklara kabakulak aşısı da uygulanarak çocuk koruma altına alınabilmektedir. Okul çağına gelen çocuklara da birinci sınıfta devlet tarafından aşılar yapılmaya devam edilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git