İnternetin Çocuğa Zararları Nelerdir?

İnternetin Çocuğa Zararları Nelerdir?
1 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

İnternet çağımızın en büyük kitle iletişim araçlarından birisi belki de birincisidir. Dünya üzerinde milyonlarca insanı bir anda biri birine bağlayabilen, aynı yöne kanalize olmalarını sağlayabilen başka bir güç yoktur. Oturduğunuz yerde bütün dünyayı gözlerinizin öne serebilen, bilmediğiniz ne varsa anında size cevap verebilen, kimseye soramadığınız sorunlarınızın dahi çözümünü gösterebilen, dünyada ne olmuş ne bitmiş hiçbir zahmete girmeden bir anda ekranınıza getiren adeta bir sihirbaz gibi ne istiyorsanız o şekilde kullanabileceğiniz müthiş bir buluş. Bu şekilde anlatıldığında hiçbir zararı olamayacak kusursuz bir yardımcı gibi duruyor değil mi? Ama öyle değil özellikle internetin çocuğa etkisi, gelişme çağında yadsınamayacak kadar ileri düzeydedir. İngilizlerin yaptığı bir araştırma, internetin çocukları sersemlettiğini ortaya koydu. Çok fazla bilgiye erişebilmelerine, çok fazla şey bilmelerine rağmen bu bilgiyi nerede ve nasıl kullanacaklarını bilemedikleri, gerçek hayatta sorunları çözme adına harekete geçemedikleri saptanmıştır. Bir diğer araştırma internetin çocuğa etkisi konusunda, internete aşırı düşkünlüğü olanların, arkadaş edinemedikleri, asosyal tavırlar sergiledikleri, insanlarla iletişim kuramadıklarını saptamıştır.

İnternetin çocuğa zararı konusunda, sayılabilecek birkaç noktadan bazıları, çocuğu hazırcılığa ve tembelliğe alıştırması, oynanan oyunlar yüzünden şiddet duygusunun körüklenmesi, diğer ilgi alanlarını azaltarak içe kapanık davranışlar gösterilmesi, zararlı siteler yüzünden kötü alışkanlıklar edinilmesi, gerçekle hayal arasındaki farkı ayıramamak, yanlış arkadaşlıklar, uygunsuz içeriklerin yol açabileceği psikolojik sorunlar olarak sayılabilir.

İnternetin Çocuğa Zararları NelerdirO halde ne yapılmalı internetin çocuğa zararları konusunda ne gibi tedbirler alınmalı, yasaklamalı mı? Tabi ki hayır… Yasaklamak hiçbir sorunu çözmez üstelik yasaklanan şeye ilgi artar, bu seferde başka yerde sizden habersiz olarak internete girecektir. Yapılması gereken ilk başta kurallar koymak olmalıdır, kullanım süresi konusunda anlaşılmalı ve buna uyulmalıdır günde 1-2 saat gibi. İnternetin zararları ve her karşılaşılan bilginin doğru olmadığı anlatılmalı, sanal bir arkadaşla birlikte olmanın yaratacağı riskler sakince konuşularak anlatılmalıdır. Çocuğun internette ne yaptığı denetlenmeli, kullanılan bilgisayar evin ortak kullanım alanında bulunmalıdır. İnternet kullanılan bilgisayarda muhakkak korunma sağlanmalı, istenmeyen programlara karşı anti virüs ve yazılımlar kullanılmalıdır. İnternette her şey olumsuzda değildir, bu olumlu yanları ve faydalanılabilecek siteleri beraberce bulabilir ve vakit geçirebilirsiniz. Onu eğiterek kişisel bilgilerini kimseyle paylaşmaması gerektiğini öğretmelisiniz. Sizden habersiz bilgisayara hiçbir dosya yüklememesini öğretmelisiniz.

Alınacak bu basit tedbirlerle internetin çocuğa etkisi olumsuz olmaktan çıkar ve tam tersi olumlu ve faydalı bir şekle çevrilebilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git