İleri Yaşlarda Hamilelik

İleri Yaşlarda Hamilelik
25 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Kadınlarda salgılanan hormonlardan östrojen, kadınlık hormonu olarak bilinir ve kadın olmaya dair vücutsal döngüler bu hormonun salgısı sonucunda meydana gelir. Zamanla yaş ilerledikçe bu hormonun salgısı azalır ve kişi kadınsal özelliklerini yitirmeye başlar. Yaşa bağlı bu durumun yaşanmasının ana nedeni ise yaşlanan vücudun metabolik faaliyetlerinde yavaşlamaların meydana gelmesidir. Yıkım reaksiyonlarının fazla olması edeniyle vücudun hormonal açıdan belirli döngüleri sağlayamaması durumu ortaya çıkar. İleri yaşlarda hamilelik bunlara bağlı olarak sıkıntılı süreçleri beraberinde getirmektedir.

İleri yaşlar olarak kabul edilen yaş aralığı ise 35-50 olarak kabul ediliyor. Menopoz dönemine girmeden önce adet döngüsünün devamında hamilelik ihtimali söz konusu olduğundan kadınlar doğum yapma şansına erişiyorlar. Fakat bu durum bazı riskleri de beraberinde getiren ciddi bir kavram olarak nitelendiriliyor. Özellikle de 40lı yaşlarda bebeklerde meydana gelen kromozom anomalileri sonucunda sağlıksal olarak eksik bireyler dünyaya getirilebiliyor. İleri yaşlarda hamilelik her zaman risk oluşturmuyor. Bu konuda başarılı olan anneler de var fakat genel olarak vücudun yağsına bağlı olarak metabolik açıdan sıkıntılı olarak değerlendiriliyor.

İleri yaşlarda hamilelik sırasında meydana gelen ve sık karşılaşılan bir başka durum ise ikiz ya da çoğul gebelik oluyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlarda 40 yaşını geçen anne adaylarının dünyaya getirdiği bebekler genellikle ikiz oluyor. Bunun asıl sebebi ise tüp bebek yöntemi olarak biliniyor. Tüp bebek yönteminde döllenmelerin kaliteli yumurta ve sperm ile yapılması halinde döllenmenin çift olması sonucunda ikiz bebek dünyaya gelme durumu oluşuyor. Bunun eksileri ise ikiz bebek taşıyabilecek ve besleyebilecek vücut formunun 40lı yaşlardaki bir kadın için pek mümkün olmamasıdır.

İleri Yaşlarda HamileHamilelik için sadece döllenme değil 9 aylık süreç içerisinde gerekli metabolik fonksiyonların tam olarak yerine getirilmesi de önemlidir. Bu nedenle ileri yaşlarda sağlıksal durumun elverişli olmayacağı bulgularına dayanarak hamilelik için risk oluşturur ifadesi söz konusu olmaktadır. İleri yaşlarda hamilelik için bir başka dezavantajlı durum ise doğumun normal süresinden daha uzun sürebiliyor olmasıdır.

Anneye sağlıksal açıdan zarar oluşturabilen bu durum bebeği de risk altına sokmaktadır. Rahim kasılmaları gerektiği kadar olmadığından doğum sırasında anne sıkıntı yaşayabilir. Fiziksel ve ruhsal açıdan ele alındığında hamilelik ileri yaşlarda çok iyi düşünülerek tüm ihtimaller göze alınarak karar verilmesi gereken bir durumdur. Annede var olabilecek hastalıklar hamilelik öncesi tedavi edilmeli ve sonrasında gebelik için adım atılmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git