İdrar Kaçırma Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

İdrar Kaçırma Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
12 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Günlük hayatımızda karşımıza oldukça çok çıkan ve yaşam kalitemizi düşüren bir rahatsızlıktır. Öyle ki; her 4 kadından biri idrar hastalığına yakalanmaktadır. Böbreklerden gelen idrarın biriktiği torba mesanedir. İdrar kaçırmanın birçok nedeni vardır.

Bunların başında; Mesanenin enfeksiyonlarından olan sistit, vajina enfeksiyonları, mesane taşları, tümörleri, zorlu doğumlar, menopoz sonrası hormonal değişiklikler, karın bölgesine uygulanan şua tedavisi, sinirsel hastalıklar, ayrıca geçirilmiş çeşitli ameliyatlar, adele gevşeten ilaçlar, tansiyon düşürücü ilaçlar, idrar söktürücüler, sakinleştiriciler, depresyona karşı alınan ilaçlar, alerji ilaçları ve bu ilaçlar gibi ilaçlar yer alır.

İdrar Kaçırma Hastalığı Belirtileri

Bunun için hastanın geçmiş yaşam öyküsü, muayene, günlük idrar takip çizelgesi yapılmalı. Çizelgede kişinin ne kadar sıvı aldığı ve vücudundan ne kadar sıvı çıkardığına bakılmalıdır. Kişinin kaçırdığı idrar miktarının tespit edildiği ped testi ve gerekirse ürodinami adı verilen mesanenin nasıl çalıştığını gösteren testlerle teşhis konur.

İdrar Kaçırma Hastalığı Tedavi yöntemleri

Çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bunların başında egzersiz ilaç tedavisi ve çeşitli ameliyatlar gelir. İlk başvurulacak yöntem egzersizdir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Hastaya kendi kaslarını doğru şekilde kasması öğretilerek bunları düzenli olarak yapması istenilir. Genellikle bu yöntemde hastalar uyumsuz olurlar düzenli olarak yapmazlar. Tuvalete yetişemeyen hapşırırken, öksürürken ya da gülerken idrar kaçıran hastalara ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavide kullanılan ilaçlar tansiyon ve şeker hastalığı gibi düzenli kullanım sonucunda bir etki görülür.Bazı ilaçlar ağız kuruluğu gibi yan etkilere sahiptir buda sıcak havalarda sıkıntılı bir durum oluşturur.

Yine aynı şekilde özellikle hapşırırken, öksürürken idrar kaçıran kadınlarda 2000’li yıllara kadar uygulanan ameliyat yöntemleri yüz gerdirmeye benzetilebilir. Oldukça sıklaşmıştır. Bu yöntem sayesinde idrar kaçırma tedavisinde önemli bir adım atılmış olundu.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git