HPV Virüsü ve Tedavi Yolları

HPV Virüsü ve Tedavi Yolları
16 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

HPV Virüsü sadece kadınlarda çıkmaz, aynı zamanda da erkeklerde de oluşabilir. HPV virüsü erkekte penis üzerine, kadında ise cinsel organın dışına, dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşir. Diğer birçok virüs hastalığında da görüldüğü gibi HPV virüsü de vücuda girdiğinde hücreler içine yerleşir ve zaman zaman yanmaya yol açarak tekrarlayabilen vajina da siğil olarak isimlendirilen lezyonlar oluşturur . Tekrarlama durumunun olması çoğu zaman hastanın enerjisini düşürür moralini bozar. Virus ilk olarak ağrısız sıradan bir sivilce olarak ortaya çıkar ve deride kabarıklık oluşturur.

Bu kabarcıklar, karnıbahar görünümüne ulaşabilir ve uzun yıllar boyunca kalıcı olabilir. Dış cinsel organlarda ortaya çıkan siğillerin bulaşıcılık ve estetik görünüm gibi bir zararı yoktur,bununla birlikte rahim ağzına yerleşen mikrop, rahim ağzı kanserine neden olabilir. Rahim ağzı kanserlerinin hemen hemen tamamı bu virüs ile ilişkili olduğu bilinmektedir. HPV virüsü sadece genital siğillere neden olmaz. Bu virusun 100 den fazla değişik çeşidi vardır ve bu gruplardan bazılarının rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinmektedir. Bu virüsün bazı çeşitleri ise anus kanserine yol açabilmektedir. Her HPV kansere neden olmaz. Aslında çoğu enfeksiyon daha belirti bile vermeden erken müdahaleyle geçirilir.

HPV Virüsü Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Kesin olarak geçerli olan bir tedavi seçeneği yoktur. Dondurma ve yakma denilen işlemler kabarcıklar için uygulanır ama bunlardan kesin sonuç alındığı söylenemez. Bundan dolayı hastalık kendini tekrarlayabilir. Diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi ağızdan alınan bir ilaç krem veya aşı gibi kesin bir tedavi şekli yoktur. Tedavi olunmadığı takdirde siğiller hiçbir değişime uğramadan uzun bir süre kalabilir ancak bu durum çok sık görülen bir durum değildir. Genelde sürekli olarak büyüme ve yayılma şeklinde bir yol izlerler.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git