Hipnozla Doğum Sağlıklı Mıdır?

Hipnozla Doğum Sağlıklı Mıdır?
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Hipnoz Yöntemi İle Normal Doğum hipnoz telkin tekniği ile doğum tekniği anne adaylarının normal doğuma güven içinde ve sıkıntısız olarak girmesi için uygulanan bir yöntemdir. Her kadının anne olma hayali kurduğu zamanlardan itibaren doğum hakkında duyduğu bazı iyi veya kötü öyküler vardır ve bunlar zaman içinde bilinçaltında yerleşerek kişinin doğum konusunda az veya çok korku, endişeye kaygı duymasına yol açar.

Hipnoz tekniği yöntemi anne adayının zihnine yerleşen korkularını yenmesini ve aslına doğuma rahatlıkla mücadele edebilecek yeteneklerin her kadının içerisinde saklı olduğunu göstermeyi amaçlar. Ayrıca değişik nefesi doğru kullanma teknikleri, vücudu gevşeme teknikleri ile anne adayının doğum sancıları ile rahatça müdahale etmesini öğretir.

Hipnoz tekniği sayesinde anne kendisine güven duymayı öğrenir ve güvende olduğunu bilmek ister. Doğumla ilgili korkularını yener. Normal doğumda korku rutin bir zincir başlatır. Korku annede olumsuz izler bırakır, öncelikle stres ve gerginlik yaratır, bu da sancıya sebep olur. Daha sonra ağrı daha fazla kaygıya sebep olur bu da daha fazla sıkıntı ve daha fazla sancı şeklinde bir yol izler. Bu nedenle kaygının yenilmesi ağrıyı da önler, rahat, güven dolu bir doğum sağlar. Bu kısır döngünün kırılması gerekir. Hipnoz doğum tekniği eğitimi alan bir anne öncelikle bilin altında yer alan korkuların sebepsiz olduğunu anlar ve kendisinin de her kadın gibi normal doğum yapabilecek yetenekte olduğuna inanır. Doğuma da bu enerji ve özgüven ile girer.

Doğumun başlamasından itibaren yersiz korku ve endişeler ile panik olmak yerine bilinçli, sakin, rahat ve güven dolu tavırlarda bulunur. Anne adayı doğumdan önce öğrendiği nefes ve gevşeme tekniklerini uygulayarak sancılar ile rahatça baş eder.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git